Reklama

Elektrownia nie zostanie zlikwidowana [WRACAMY DO TEMATU]

Opublikowano:
Autor:

Elektrownia nie zostanie zlikwidowana [WRACAMY DO TEMATU] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Owocne spotkanie władz spółki Tauron Wytwarzanie z samorządowcami Stalowej Woli oraz związkowcami z Elektrowni. - Zapadły pozytywne decyzje z planem nowych inwestycji energetycznych, które będą gwarantować obecne miejsca pracy zapewnił prezydent „hutniczego grodu”.

Zapowiadane zamknięcie dwóch bloków węglowych w Elektrowni Stalowa Wola wywołało prawdziwą burzę. W piątek doszło do owocnego spotkania władz samorządowych z przedstawicielami spółki Tauron Wytwarzanie. Władze miasta oraz przedstawiciele Tauronu podpisały list intencyjny, który zakłada budowę nowoczesnej instalacji spalania paliwa alternatywnego. Ma ona produkować pełnowartościowe paliwo w wyniku przetworzenia wyselekcjonowanych frakcji z odpadów innych niż niebezpieczne.

Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny wyjaśniał, że dzięki tej inwestycji będzie możliwe obniżenie lub utrzymanie obecnych opłat za ciepłą wodę oraz obniżenie stawki za opłatę śmieciową.

Z kolei Filip Grzegorczyk, prezes zarządu Tauron Polska Energia zaznaczył, że w 2020 roku zostanie uruchomiony warty 1,5 miliarda złotych blok gazowo-parowy, a w kolejnych latach za 200 milionów złotych instalacja fotowoltaiczna.

- Zamykanie bloków węglowych to nie jest żaden przejaw złej woli z naszej strony. Tak dzieje się również w innych częściach Polski, a wymagane jest to przez prawo

– komentował Filip Grzegorczyk.

 

Budowane jest rezerwowe źródło ciepła, na które składają się kotłownia, instalacje pomocnicze i łączące kotłownię z instalacjami budowanego bloku gazowo-parowego. Dodatkowo planowana jest budowa farmy fotowoltaicznej [od red.: panele słoneczne] za 200 milionów złotych.

Najważniejszą informacją jest jednak fakt, że spółka doszła do porozumienia ze związkami zawodowymi Elektrowni Stalowa Wola. Nikt zatrudnienia nie straci. Do 2023 roku każdemu pracownikowi zostaną powierzone takie obowiązki, jakie będzie miał oczekiwania.

W ciągu najbliższych czterech lat, 110 pracowników zdobędzie uprawnienia emerytalne, 10 osób pozostanie w Elektrowni, 60 trafi do pracy przy bloku biomasy, 45 osób znajdzie z kolei zatrudnienie w ramach gospodarki lokalnej. Ruszy także program dający szansę na pracę w różnych częściach Polski: przez cztery dni w tygodniu, z pokryciem przez pracodawcę kosztów noclegu i transportu.

Ze wszystkich propozycji był bardzo zadowolony włodarz Stalowej Woli, który podkreśla że to dobre wiadomości dla „hutniczego grodu”.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE