Reklama

Dzieci pójdą do szkół od 1 września. Ministerstwo wydało jednak specjalne wytyczne i rekomendacje

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Dzieci pójdą do szkół od 1 września. Ministerstwo wydało jednak specjalne wytyczne i rekomendacje - Zdjęcie główne

zdjęcie ilustracyjne | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek poinformował w poniedziałek 9 sierpnia, że nowy rok szkolny dzieci i młodzież powinny rozpocząć w sposób standardowy. Jednocześnie resort edukacji przygotował wytyczne i rekomendacje dla dyrektorów szkół w zakresie bezpieczeństwa epidemicznego.

Przemysław Czarnek, szef Ministerstwa Edukacji i Nauki, był gościem Polskiego Radia. Jak mówił na obecną chwilę uczniowie rozpoczną naukę w standardowym funkcjonowaniu. Jednocześnie na ręce dyrektorów szkół trafił szereg wytycznych i zaleceń z zakresu bezpieczeństwa epidemicznego

Przygotowujemy się do tego, żeby 1 września rzeczywiście wszyscy poszli do szkoły w trybie stacjonarnym. I uczniowie wszyscy, i nauczyciele, wszyscy. Jest jeden scenariusz na dziś rozważany – powrót stacjonarny. Stąd też nasze przygotowania: 100 milionów złotych na sprzęt dezynfekujący, mierzący temperatury, kontakt z dyrektorami, odbieranie zapotrzebowań na ten sprzęt, wytyczne które już 2 sierpnia zostały zamieszczone na stronach ministerstwa i przekazane szkołom. Wszystko po to, żeby jak najbardziej bezpiecznie uczniowie wrócili z wakacji do szkoły 1 września razem z nauczycielami.

- mówił minister Czarnek w Polskim Radiu.

Wytyczne, o których wspomniał szef resortu edukacji zostały opracowane, aby zwiększyć bezpieczeństwo uczniów i nauczycieli po powrocie do stacjonarnej pracy szkół i placówek oświatowych. Są w nich zawarte rekomendacje o charakterze ogólnym i szczegółowym. W wytycznych podkreślono również, że po długotrwałym okresie nauki zdalnej działania w zakresie bezpieczeństwa zdrowotnego należy łączyć z dbałością o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży.

W zaleceniach ogólnych znalazły się informacje dotyczące dezynfekcji, higieny, wietrzenia, stosowania maseczek ochronnych oraz zachowywania dystansu społecznego. Rekomendowane jest także szczepienie przeciw COVID-19 dla pracowników szkół oraz uczniów w określonych grupach wiekowych. Zalecenia szczegółowe dotyczą: organizacji zajęć, higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń i powierzchni, gastronomii oraz postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników

W wytycznych znalazły się także odnośniki do instrukcji mycia rąk, instrukcji dezynfekcji rąk, instrukcji prawidłowego zdejmowania maseczki, instrukcji prawidłowego zdejmowania rękawiczek, wykazu produktów biobójczych czy zaleceń w zakresie systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych.

Zasadniczo nie ma tu nowości względem tych już znanych. Trzeba ograniczyć kontakty uczniów (różne przerwy o innych porach), do szkoły wchodzą tylko sami uczniowie, obowiązują maseczki, częste wietrzenie klas, dezynfekcja rąk.

- Jest scenariusz, żeby wszystkie dzieci przechodziły badanie temperatury, stąd nasze stacje temperaturowo-dezynfekujące, te bramki, które dezynfekują i mierzą temperaturę, a także termometry ręczne, które w liczbie od 3 do 7 trafią do wszystkich szkół za pośrednictwem Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych

– dodawał Przemysław Czarnek.

Minister odniósł się także do szczepień nauczycieli. Jak zaznaczył, póki co, resort nie planuje wprowadzać obowiązku przyjmowania zastrzyków dla tej grupy zawodowej. Jednak, podczas kolejnych fal epidemii, niezaszczepieni nauczyciele, mogą być odsunięci od pracy stacjonarnej.

- Dzisiaj szacujemy, że blisko 80 proc. środowiska nauczycielskiego to są osoby zaszczepione. Te, które nie zostały zaszczepione, to są te, które mają jakieś obawy w związku z chorobami, które przechodzą, ale też te, które przeszły chorobę Covid-19 i odkładają to szczepienie, ale zachęcamy do szczepień już teraz i będziemy to robić cały czas, bo jesteśmy zwolennikami szczepień.

- mówił minister.

Pełne wytyczne i zalecenia Ministerstwa Edukacji i Nauki dostępne są TUTAJ.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy