Reklama

Dwa podejrzane ślady po igle na szyi Cygana [WRACAMY DO TEMATU]

Opublikowano:
Autor:

Dwa podejrzane ślady po igle na szyi Cygana [WRACAMY DO TEMATU] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Coraz więcej faktów wychodzi na jaw w związku ze śmiercią Dawida Kosteckiego, pięściarza z Rzeszowa. W tę sobotę miał odbyć się jego pogrzeb, ale został wstrzymany. Dlaczego? Co wiadomo na temat śmierci Cygana? Czy to na pewno było samobójstwo? Jakim prawem oskarżony w procesie, w którym świadkiem prokuratury był Kostecki, przebywał w tym samym zakładzie karnym?

  • Pięściarz z Rzeszowa nie żyje! [AKTUALIZACJA]
  • 10 sierpnia miał się odbyć jego pogrzeb, ale został on wstrzymany
  • Pojawiły się wątpliwości, czy Cygan na pewno popełnił samobójstwo
  • Pierwsza sekcja zwłok wykazała, że do jego śmierci nie przyczyniły się osoby trzecie
  • Kostecki nie miał powodu, by odbierać sobie życia

Jak już informowaliśmy, Dawid Kostecki odbywał 5-letni wyrok w rzeszowskim więzieniu. Spędził w nim trzy lata, po czym 18 czerwca decyzją Sądu Okręgowego Warszawa-Praga przewieziono go do aresztu śledczego Warszawa-Białołęka. W tym samym zakładzie przebywał Tomasz G. oskarżony o rozbój, któremu grozi do 10 lat więzienia. Cygan miał być świadkiem w procesie przeciwko niemu.

- Sąd rejonowy, który polecił przewieźć Kosteckiego na Białołękę, miał pełną wiedzę, że będzie on przebywać w tym samym miejscu, co oskarżony. Skąd to wiadomo? Decydując o ulokowaniu tu boksera, sąd przekazał zalecenie dla aresztu, by mężczyzn izolować od siebie. Więziennicy je wykonali. – Osadzeni byli w innych blokach, nie mieli kontaktu – twierdzi nasze źródło

- cytujemy "Rzeczpospolitą".

Pytanie, czy mimo izolacji, Kostecki powinien znaleźć się w tym więzieniu? Rzecznik Sądu Okręgowego Warszawa-Praga stwierdził, że nie będzie udzielał informacji na ten temat.

Tymczasem dziennikarz Gazety Wyborczej na swoim Twitterze zamieścił informację, jakoby na szyi Kosteckiego znaleziono dwa ślady po wkłuciach.

— wojciech czuchnowski (@czuchnowski) 11 sierpnia 2019

Dziś, 12 sierpnia po godzinie 11, Prokuratura Okręgowa Warszawa Praga w Warszawie wydała oświadczenie, którego pełną treść publikujemy:

 

Komunikat w sprawie zgonu Dawida Kosteckiego

W związku z nieprawdziwymi doniesieniami zawartymi w publikacji Gazety Wyborczej z 12 sierpnia 2019 r. dotyczącymi okoliczności zgonu Dawida Kosteckiego, Prokuratura Okręgowa Warszawa Praga w Warszawie informuje, że:

- 09 sierpnia 2019 r. prokurator uzyskał  opinię z sądowo – lekarskich oględzin zwłok sporządzoną przez biegłych z Zakładu Medycyny Sądowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Warszawie, z której jednoznacznie wynika, że do zgonu Dawida Kosteckiego doszło w wyniku ucisku pętli zawiązanej przez denata na szyi. W opinii nie stwierdzono żadnych zmian urazowych wskazujących na stoczoną walkę bądź aktywną obronę.

- 02 sierpnia 2019 r. prokurator przy udziale biegłego dokonał szczegółowych oględzin ciała denata. W ich trakcie stwierdzono dwie zmiany skórne w obrębie szyi denata. Zostały one ujawnione  przez prokuratora w trakcie skrupulatnie przeprowadzonych oględzin zwłok. Prokurator zlecił przeprowadzenie sekcji zwłok, która miała na celu również ustalenie mechanizmu powstania ujawnionych zmian. Działania te świadczą o skrupulatności oraz profesjonalizmie prokuratury, a nie wynikają z aktywności innych uczestników postępowania.  Biegli we wskazanej wyżej opinii stanowczo wykluczyli, że są to ślady powstałe na skutek ukłucia, wkłucia lub nakłucia. Są one jedynie zadawnionymi strupami nie mającymi związku ze śmiercią denata. Każdy ślad na ciele denata był zweryfikowany przez biegłych, którzy stanowczo wskazali jednoznaczną przyczynę śmierci Dawida Kosteckiego.

 

 - dotychczasowe ustalenia śledztwa poczynione m.in. w oparciu o zabezpieczoną dokumentację oraz zeznania świadków wskazują, że w przeszłości Dawid Kostecki podejmował próby samobójcze (w 2015 roku), a w związku z obniżonym nastrojem psychicznym w lipcu 2019r. był konsultowany psychologicznie oraz psychiatrycznie.

Należy zaznaczyć, iż wbrew doniesieniom medialnym oraz stanowisku pełnomocnika rodziny zmarłego śledztwo jest prowadzone ze szczególną rzetelnością, czynności były i są przeprowadzane niezwłocznie, zaś prokurator w sposób skrupulatny i szeroki zabezpiecza materiał dowodowy pod kątem ustalenia okoliczności towarzyszących zdarzeniu z dnia 02 sierpnia 2019r.

Marcin Saduś, Rzecznik Prasowy, Prokuratura Okręgowa Warszawa - Praga w Warszawie

Jak udało nam się dowiedzieć, zlecone zostało badanie toksykologiczne Cygana. Na wyniki czekamy. Tymczasem w materiale “Afera podkarpacka. Jak zginął bokser Kostecki” Gazeta Wyborcza napisała, że:

"Bokser mógł zostać odurzony, a jego samobójstwo upozorowane. Dawid Kostecki ujawnił aferę, której obyczajowe tropy prowadzą do najwyższych polityków PiS."

O pomoc w zbadaniu spawy rodzina zgłosiła się do Romana Giertycha, który potwierdził, że kolejna sekcja zwłok jednak się odbędzie.

 

Jak powiedział Gazecie Wyborczej, 9 sierpnia złożył wniosek o zmianę kwalifikacji prawnej czynu z art. 151 kodeksu karnego [podżeganie do samobójstwa] na 148 kk [zabójstwo] w związku z ujawnionymi w aktach sprawy dowodami mogącymi świadczyć, że śmierć Dawida Kosteckiego nie nastąpiła w wyniku samobójstwa.

Do tematu będziemy wracać.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE