Reklama

Dragon 19 - ćwiczenia podkarpackich Terytorialsów [FOTO]

Opublikowano: sob, 15 cze 2019 12:18
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Nigdy wcześniej od powstania formacji zaangażowanie Wojsk Obrony Terytorialnej we wspólne ćwiczenia z wojskami operacyjnymi nie było tak duże. W ćwiczeniu wezmą udział dwa pododdziały z podkarpackiej brygady.

Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej wezmą udział w największym tegorocznym ćwiczeniu Sił Zbrojnych RP pk. DRAGON-19. Terytorialsi będą wykonywać wspólne zadania z żołnierzami wojsk operacyjnych oraz współdziałać ze strażą graniczną.

DRAGON-19 jest największym tegorocznym przedsięwzięciem szkoleniowym Sił Zbrojnych RP  i jednym z kluczowych ćwiczeń w tym roku na wschodniej flance NATO. W ćwiczeniu bierze udział około 18 tys. żołnierzy, w tym 15 tys. z Polski i 3 tys. z innych państw. Zasadnicza  część manewrów zostanie przeprowadzona od 15 do 25 czerwca na głównych poligonach oraz poza nimi.

Żołnierze z sanockiego batalionu będą wykonywać zadania z funkcjonariuszami Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, a z niżańskiego z pododdziałami podhalańczyków. Do realizacji zadań terytorialsi z Podkarpacia będą wykorzystywać pojazdy terenowe, pojazdy typu quad oraz motocykle. Żołnierze będą wykorzystywać indywidualną broń i wyposażenie.

Zadania, jakie będą realizować żołnierze WOT podczas ćwiczenia, są wypadkową terytorialnego charakteru formacji. Poszczególne kompanie lekkiej piechoty będą operowały w stałych rejonach odpowiedzialności wspierając wojska operacyjne oraz jednostki z układu pozamilitarnego.

DRAGON jest ćwiczeniem o charakterze defensywnym. Jego głównym celem jest praktyczne zgrywanie sił podległych Dowódcy Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych do wykonywania zadań w ramach operacji obronnej prowadzonej we współdziałaniu z Wojskami Obrony Terytorialnej, siłami sojuszniczymi i układem pozamilitarnym. Skala i założenia ćwiczenia są odpowiedzią na współczesne zagrożenia na arenie światowej.

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj Sił Zbrojnych obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. Utworzone zostały 1 stycznia 2017 roku. Na czas wojny głównym zadaniem WOT jest współdziałanie z wojskami operacyjnymi, natomiast w czasie pokoju – wsparcie operacji zarządzania kryzysowego, w tym przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych.

Misią Wojsk Obrony Terytorialnej jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. WOT swój potencjał opiera na żołnierzach ochotnikach. Obecnie liczebność Wojsk Obrony Terytorialnej przekroczyła już 20 tys. żołnierzy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.