Reklama

Czy można kwestionować umowy kredytów frankowych zawarte z mBankiem?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Fot. andreas160578, pixabay.com

Czy można kwestionować umowy kredytów frankowych zawarte z mBankiem? - Zdjęcie główne

foto Fot. andreas160578, pixabay.com

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Tym artykułem rozpoczynamy cykl krótkich publikacji na temat umów powiązanych z kursem waluty obcej zawieranych z poszczególnymi bankami. Naszym celem jest przybliżenie osobom posiadającym kredyt we frankach szwajcarskich, dlaczego w przypadku jednych umów sukces uznawany jest za wysoce prawdopodobny, a w przypadku innych ryzyko niepowodzenia jest wyższe.

Dziś przeanalizujemy sytuację osób, które posiadają umowę kredytu frankowego zawartą z mBank S.A.

Umowy kredytu indeksowanego kursem franka szwajcarskiego zawierane z BRE Bank S.A. (aktualnie: mBank S.A.) w latach 2004-2008 zawierały klauzule, które uznawane są przez sądy za abuzywne. Wynika to z faktu, że postanowienia tych umów pozwalały na jednostronne i w zasadzie dowolne ustalanie kursu waluty obcej przez bank, a tym samym to bank mógł decydować o wysokości zadłużenia i poszczególnych rat. 

Liczne wyroki sądów, w których umowy zawarte z BRE Bank S.A. uznawane są za nieważne, potwierdzają, że warto rozważyć wejście w spór z bankiem. Zazwyczaj z treści tych umów jasno wynika, że kwota kredytu miała być waloryzowana kursem kupna CHF ustalonym przez bank w dniu wypłaty kredytu, a kwoty rat wyrażone w walucie obcej miały być waloryzowane kursem sprzedaży CHF również jednostronnie ustalanym przez kredytodawcę. Taka konstrukcja umów pozwala na sformułowanie w stosunku do niej wielu zarzutów.

„Sądy dość często stwierdzają, że umowy z BRE Bank S.A. (aktualnie mBank) naruszały prawa konsumenta i jako takie mogą zostać uznane za nieważne od dnia ich zawarcia. To daje kredytobiorcom możliwość żądania zwrotu na ich rzecz wpłaconych do tej pory rat oraz braku konieczności spłaty kredytu w przyszłości” – mówi radca prawny Konrad Rojkowicz z Rojkowicz Skoblenko i Partnerzy Kancelaria Radców Prawnych.

Dzieje się tak w szczególności dlatego, że postanowienie stosowane w umowach przez BRE Bank S.A., które pozwala na przeliczanie rat kapitałowych i odsetkowych według „(…) kursu sprzedaży CHF z  tabeli kursowej BRE Banku S.A. obowiązującego na dzień spłaty z godziny 14:50” zostało wpisane do rejestru niedozwolonych klauzul umownych prowadzonego przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów pod numerem 5734. 

Tym samym warto, aby osoby posiadające (aktualnie lub w przeszłości) kredyt we frankach szwajcarskich w mBanku przeanalizowały swoją umowę pod kątem niedozwolonych klauzul umownych, gdyż jest całkiem prawdopodobne, że może ona zostać uznana przez Sąd za nieważną. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE