Reklama

Czarne chmury nad stalowowolską elektrownią

Opublikowano:
Autor:

Czarne chmury nad stalowowolską elektrownią - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Według nieoficjalnych informacji, zapadła decyzja o likwidacji bloku węglowego Elektrowni Stalowa Wola. 300 osób może stracić pracę!

Z informacji podanych przez portal Stalowka.net dni Elektrowni Stalowa Wola są już policzone. Prezes jastrzębskiej spółki Tauron Wytwarzanie Kazimierz Szynol spotkał się z załogą Elektrowni Stalowa Wola w środę, 31 lipca. Pracownicy zostali poinformowani, że stalowowolski oddział jest do likwidacji. Będzie istnieć do 31 grudnia 2020 roku. 300 osób może stracić pracę, choć załoga liczy na to że ewentualnie znajdzie zatrudnienie w powstającym nowym bloku parowo-gazowym.

Powołano już komisję, która ma zająć się sprzedażą majątku. Podczas spotkania prezesa z pracownikami atmosfera miała być nerwowa. Możliwy jest protest pracowników. Prezes Kazimierz Szynol spotkał się także z prezydentem Stalowej Woli Lucjuszem Nadbereżnym i przekazał włodarzowi informację o losie elektrowni.

Jak na razie nie ma żadnych oficjalnych komunikatów dotyczących stalowowolskiej elektrowni. Rzecznik prasowa Tauron Wytwarzanie Patrycja Hamera ma ustosunkować się do zapytań dziennikarzy w formie pisemnej.

Z wieloletnich planów w zakresie energetyki wynika, że elektrownia węglowa w Stalowej Woli ma być zastąpiona elektrociepłownią bloku parowo-gazowego. Bloki węglowe nie są już wydajne i są w ostatniej swojej fazie wytrzymałości, co przekłada się na wysokie koszty ich naprawy. Jednak z opinii pracowników, którzy wyszli ze spotkania wynika, że bloku parowo-gazowego nigdy nie uda się uruchomić, aby pracował na 100 procent swojej mocy.

 

W kwietniu tego roku zapowiadano, że blok parowo-gazowy zostanie ukończony. Z informacji przedstawionej przez Tauron Polska Energia na temat statusu kluczowych projektów inwestycyjnych grupy Tauron wynika, że na koniec 2018 roku zaawansowanie budowy bloku gazowo-parowego w Stalowej Woli wyniosło 86 procent, a planowany termin zakończenia inwestycji to nadal 2019 rok.

Wspólna inwestycja Tauronu Wytwarzanie i Polskiego Górnictwa Nafty i Gazownictwa Termika wstrzymana została w styczniu 2016 roku. Hiszpańska firma Abener Energia, czyli poprzedni generalny wykonawca bloku, miał problemy finansowe i nie gwarantował terminu wykonania wszystkich prac.

Pierwotnie największy powstający w Polsce blok parowo-gazowy miał być gotowy w 2015 roku, jednak termin nie został dotrzymany nie tylko z powodu problemów z wykonawcą, kwestiami finansowymi, ale i wątpliwościami co do rentowności przedsięwzięcia przy drożejącym gazie. Wartość tej inwestycji jest ogromna i wynosi 1,5 miliarda złotych. Elektrociepłownia Stalowa Wola ma według założeń produkować rocznie 3500 GWh energii elektrycznej i spalać około 600 mln m3 gazu ziemnego wysokometanowego.

DO TEMATU BĘDZIEMY WRACAĆ!

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE