Reklama

Chcieli wyłudzić 6 mln złotych z podatku VAT. Mafia VAT-owska rozbita? [FOTO FILM]

Opublikowano:
Autor:

Chcieli wyłudzić 6 mln złotych z podatku VAT. Mafia VAT-owska rozbita? [FOTO FILM] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Czterech mężczyzn zostało zatrzymanych przez rzeszowskich policjantów. Czy podkarpacka mafia VATowska została rozbita? W tle wątek mazowiecki, ukraiński i wietnamski.

Wyłudzenia podatku VAT to jedno z najczęstszych przestępstw gospodarczych w Polsce. Na tym procederze można często uzyskać absolutnie niewyobrażalne kwoty. Nic dziwnego, że wielu próbuje oszustwa. Tak było również w przypadku przedstawicieli podkarpackich firm, którzy w okresie od 1 maja do 31 lipca 2014 roku, pozorowali zakup towaru, aby wyłudzić VAT.

Policjanci z wydziału d/w z Przestępczością Gospodarczą KWP w Rzeszowie zatrzymali czterech mężczyzn podejrzanych o usiłowanie wyłudzenia nienależnego podatku VAT. Pozorowali oni zakup towarów, przede wszystkim odzież i zamki do drzwi, a potem fikcyjnie sprzedawali przedmioty na Ukrainie. Procederem zajmowały się dwie firmy mające siedziby na Podkarpaciu. Szybko jednak okazało się, że w sprawę oszustwa uwikłane są także spółki z Warszawy oraz Wietnamczycy i Ukraińcy

Proceder był bardzo zaawansowany. Po fikcyjnej sprzedaży, podkarpackie firmy sporządzały fałszywą dokumentację finansowo-księgową oraz przewozową. Później na ich podstawie rozliczali się z Urzędami Skarbowymi w Rzeszowie i Leżajsku. W deklaracjach zawyżali podatek VAT i występowali o jego zwrot.

W ich sprawie Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie wszczęła śledztwo, a w jego trakcie czterech mężczyzn zostało zatrzymanych przez policję. Trzech z nich to mieszkańcy województwa podkarpackiego, czwartym jest Mazowszanin. Wszyscy mężczyźni są w wieku od 41 do 47 lat. Policja zatrzymała także ich telefony wraz z kartami SIM. Podejrzani usłyszeli zarzuty o usiłowanie wyłudzenia mienia wielkiej wartości. Mieszkaniec Mazowsza został natomiast oskarżony o pomocnictwo w przestępczym procederze.

Podejrzani od prokuratora otrzymali zakaz opuszczania kraju, a także dozór policji oraz nakaz przedstawienia poręczenia majątkowego. Za przestępstwo, które popełnili grozi im do 10 lat pozbawienia wolności. Pozostaje jednak pytanie - czy to aby wszyscy uczestnicy procederu wyłudzenia VAT? Czy może to tak zwane "słupy", a za sprawą stoi ktoś inny? 

Do tematu będziemy wracać.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE