Reklama

Cenzura polityczna w Rzeszowie! Głos szkoły i Młodych Demokratów [AKTUALIZACJA]

Opublikowano:
Autor:

Cenzura polityczna w Rzeszowie! Głos szkoły i Młodych Demokratów [AKTUALIZACJA] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości "Z powodu zawartych treści politycznych wystawa Chrisa Niedenthala nie może zostać pokazana w Galerii Miejskiej Zespołu Szkół Plastycznych w Rzeszowie" – czytamy w piśmie, które otrzymali organizatorzy wystawy.

21 października:

Przybywa komentarzy w sprawie odwołania wystawy Chrisa Niedenthala Galerii Miejskiej Zespołu Szkół Plastycznych w Rzeszowie. Poza tym, że wieść o działaniach władz szkoły obiegła cały kraj, to swoje zdanie w sprawie postanowili wyrazić również Młodzi Demokraci z Rzeszowa w osobnym oświadczeniu. 

- Odwołane przedsięwzięcie przez władze Galerii Miejskiej z powodu „zawartych treści politycznych” to w naszym odczuciu głęboka cenzura artystyczna niczym z PRL-u, gdy w każdej galerii czy redakcji ostateczną decyzję na temat finalnego wyglądu wystawy podejmował cenzor.

- czytamy w oświadczeniu.

Do sprawy w osobnym komunikacie odniosła się również dyrekcja szkoły, która stara się bronić swojej decyzji. W wystosowanym oświadczeniu podkreślają, że charakter wystawy jest sprzeczny ze statutem szkoły. Jeżeli zaś chodzi o twórczość fotoreporterską Chrisa Niedenthala, to szkoła "docenia" jej wartość artystyczną i liczy na to, że w przyszłości fotografię Niedenthala pojawią się w galerii. 

- Mając na uwadze charakter edukacyjny galerii jako integralnej części szkoły, przed wernisażem chcieliśmy zapoznać się z pracami, które miały być prezentowane na wystawie. Organizator, jak sam potwierdza, między innymi w artykułach, otrzymał zdjęcia w ostatniej chwili. Zostały one dostarczone do galerii na dzień przed wernisażem. Gdyby organizator wywiązał się z terminu dostarczenia prac mielibyśmy możliwość wspólnego ustalenia charakteru wystawy i ustosunkowania się do jej tematyki. Zdjęcia zawierają treści, które mogą być odczytane jako sprzeczne z działalnością statutową szkoły o której wcześniej pisaliśmy. Szkoła docenia walory artystyczne zdjęć, profesjonalizm prac, dlatego jest nam niezmiernie przykro, że nie mogliśmy gościć po raz kolejny, tak wybitnego artysty.

- wyjaśnia dyrekcja Zespołu Szkół Plastycznych im. Piotra Michałowskiego w Rzeszowie.

19 października:

Rzeszowskie Weekendy Fotografii to wydarzenie cykliczne. Jednym z elementów programu był wernisaż fotografii pt. "Tu i teraz" zaplanowany w Galerii Miejskiej Zespołu Szkół Plastycznych w Rzeszowie. Na wystawie miały pojawić się fotografię reporterskie Chrisa Niedenthala. Okazuje się jednak, że zdaniem władz szkoły prace mają za duży wydźwięk polityczny i nie zostaną zaprezentowane.

- Fotografia, którą konsekwentnie pokazujemy w naszym mieście przez ostatnich kilka lat to nie polityka. Nigdy nią nie była i nigdy nie opowiadała się po żadnej ze stron. Niezależnie od kadrów bądź treści, które pokazuje. A w tym konkretnym przypadku fotografia autorstwa Chris Niedenthal  to reporterski obraz otaczającej nas wszystkich rzeczywistości. Niczego nie narzuca, dając całkowitą swobodę do wyrobienia sobie własnego zdania.


- czytamy na facebookowym profilu Rzeszowskich Weekendów Fotografii. 


CZYTAJ TAKŻE:

Informacje z województwa podkarpackiego


Zmiana miejsca

Zdaniem organizatorów wydarzenia, szkoła powołała się na jej statut, który uznaję placówkę za miejsce apolityczne. Pojawia się zatem pytanie czy władze szkoły wiedziały, które fotografię (miało ich być finalnie 35) znajdą się na wystawie. Okazuje się, że nie. Nie mniej jednak, w przypadku tego fotografa, nie powinni mieć wątpliwości jakie prace otrzymają.

- Nie wiedzieli jakie fotografie dostaną. Myślę jednak, że byli świadomi jakie zdjęcia robi Chris Niedenthal. Dostaliśmy informacje, że przejrzeli fotografię i zdecydowali się odwołać wystawę. 


- wyjaśnia Piotr Piech, współorganizator wydarzenia. 

Organizatorzy zapewniają, że dołożą wszelkich starań, aby wystawa odbyła się w Rzeszowie. Jednym z miejsc, gdzie fotografię mogłyby się znaleźć, jest Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa. Trwają rozmowy. 


Urodził się w polskiej rodzinie w Londynie. Studiował fotografię w London College of Printing, po czym w 1973 roku przyjechał do Polski na kilka miesięcy i pozostał do dziś.

Pracował zawsze jako tzw. „wolny strzelec”; na początku lat 80. współpracował z amerykańskim tygodnikiem „Newsweek” a od 1985 roku, jako fotograf kontraktowy, dla „Time Magazine”. Dla tego czasopisma robił reportaże w całej wschodniej i centralnej Europie, Związku Radzieckim i na Bałkanach. Przez kilka lat współpracował również z niemieckim tygodnikiem „Der Spiegel”.

Był świadkiem powstania wolnego związku zawodowego „Solidarność” podczas strajku w stoczni im. Lenina w Gdańsku w 1980 roku, jak również wprowadzenia stanu wojennego w Polsce w grudniu 1981. Później dokumentował upadek komunizmu w 1989 roku.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE