Reklama

Cenne monety w sandomierskim muzeum

Opublikowano:
Autor:

Cenne monety w sandomierskim muzeum - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zabytkowe znaleziska z okolic Sandomierza trafiły do miejscowego Muzeum Okręgowego. Są wśród nich XII-wieczne denary Bolesława Krzywoustego oraz skarb monet z XVI i XVII wieku.

Odkrycia monet w trzech miejscowościach Sandomierszczyzny dokonali miłośnicy historii ze Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Annopol „Szansa”. Największy zbiór stanowi skarb z Janikowa – to 187 monet (najstarsza z 1582 roku, najmłodsza – z 1664 roku), głównie monet króla Zygmunta III Wazy, także monet inflanckich (wybijanych przez Szwedów podczas okupacji Inflant), monety elektorów pruskich, monety srebrne, moneta szkocka. Odnalezione zostały one w kwietniu 2018 roku i wymagały konserwacji. Najstarszą monetą jest denar rzymski znaleziony w Lisowie koło Opatowa. To denar z czasów cesarza Domicjana, wybity około 79 roku naszej ery.

Do odkrycia denarów z czasów panowania króla Bolesława Krzywoustego doszło przypadkowo w Gierlachowie pod Sandomierzem. Na monetach jest ciekawa scena ukazująca walkę rycerza ze smokiem. – To bardzo cenne znalezisko. Monety datowane są na lata 1225-1228. Jest to swego rodzaju sensacja, bo to pierwsze monety z tego okresu odnalezione w tym regionie, a przecież jest to czas rozwoju Sandomierza jako miasta królewskiego, o czym wspomina kronikarz Gall Anonim – mówił na konferencji prasowej Dominik Płaza, dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.

Podczas spotkania w sandomierskim zamku podpisano list intencyjny o współpracy pomiędzy Muzeum Okręgowym w Sandomierzu a Stowarzyszeniem „Szansa”, które dalej ma zamiar prowadzić podobne poszukiwania. Dodatkowo dyrektor muzeum przekazał informację, że chciałby aby przy instytucji powstała izba numizmatyczna w której mogłyby być prezentowane takie zbiory.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE