Reklama

BREXIT. Podkarpacie KOCHA Wielką Brytanię. Z wzajemnością? [ANKIETA]

Opublikowano:
Autor:

BREXIT. Podkarpacie KOCHA Wielką Brytanię. Z wzajemnością? [ANKIETA] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Stało się! Wielka Brytania poza Unią Europejską. A przecież to kraj, do którego emigrujemy najchętniej. Według ostatniego Narodowego Spisu Powszechnego do Zjednoczonego Królestwa wyjechało 50 tys. mieszkańców Podkarpacia. Co zmieni się w relacjach Polska - Wielka Brytania po brexicie?

1 lutego to dla Unii Europejskiej historyczny moment, choć "fajerwerków" z tej okazji nie było. To pierwszy dzień, w którym UE liczy już 27, a nie 28 państw członkowskich. To dzień rozpoczęcia okresu przejściowego określonego w Umowie o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE, który będzie trwać do końca 2020 roku. Negocjacje co do tego, jak będą wyglądać relacje Zjednoczonego Królestwa z UE, w tym z Polską, od 2021 roku rozpoczynają się już teraz.

Nie zapowiada się na trzęsienie ziemi dla ponad 900 tys. Polaków mieszkających na Wyspach, w tym dla ponad 50 tys. mieszkańców Podkarpacia. Okres przejściowy przewiduje utrzymanie obecnego stanu na dotychczasowych warunkach, ale do pewnego czasu.

Jeśli Polacy będą chcieli pozostać w Zjednoczonym Królestwie dłużej, do końca czerwca 2021 roku będą musieli wystąpić o nadanie nowego statusu pobytowego tzw. settled (status osoby osiedlonej, który uzyskuje się po 5-letnim pobycie w UK) lub pre-settled status (tymczasowy status osoby osiedlonej). Do tej pory wnioski o uzyskanie statusu osoby osiedlonej złożyło ok. 500 tysięcy Polaków. Około 400 tysięcy jeszcze nie aplikowało o możliwość pozostania w Wielkiej Brytanii. Aby uzyskać status osoby osiedlonej, trzeba udowodnić swoją tożsamość, wykazać zamieszkanie w UK i przekazać informacje o ewentualnych wyrokach skazujących.

Z kolei o tym, jaka będzie dalsza przyszłość polskich przedsiębiorców w UK od 2021 roku, zdecyduje przyszła umowa o wolnym rynku. Wiadomo jednak, że w tej kwestii Wielka Brytania raczej nie przedłuży okresu przejściowego.

- Kształt przyszłych relacji może być znany na krótko przed końcem okresu przejściowego. Nie można wykluczyć, że do końca 2020 r. przyszłe relacje między Unią Europejską i Zjednoczonym Królestwem nie zostaną uregulowane. Będzie to mieć konsekwencje podobne do "bezumownego brexitu", czyli wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez Umowy o wystąpieniu

- przekazuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Będzie się to wiązało z:

  • wprowadzeniem ceł i kontroli celnych (jak obecnie dla krajów spoza Unii Europejskiej),
  • zmianami w zasadach rozliczania VAT, podatku akcyzowego,
  • konieczność dostosowania przedsiębiorców i eksporterów do brytyjskich regulacji,
  • ograniczenia dla firm transportowych.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE