Reklama

Bieszczady potrzebują pieniędzy na remonty dróg! [FILM]

Opublikowano:
Autor:

Bieszczady potrzebują pieniędzy na remonty dróg! [FILM] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Poprawa infrastruktury drogowej i turystycznej w Bieszczadach, wsparcie Uzdrowiska Rymanów, podjęcie współpracy z rumuńskim regionem Maramureș – to część tematów lipcowej sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego.

Radni jednomyślnie zagłosowali za uchwałą wprowadzającą zmiany w budżecie województwa na 2019 r. Te, w głównej mierze dotyczyły inwestycji drogowych, szczególnie dofinansowania inicjatywy zakładającej poprawę infrastruktury w Bieszczadach. Szczegóły tego zadania przedstawił radnym marszałek Władysław Ortyl.

- Nasz pomysł na poprawę infrastruktury drogowej w Bieszczadach polega na modernizacji w pierwszej kolejności miejsc newralgicznych na małej i dużej pętli bieszczadzkiej, tj.: mostów, przepustów, a także budowy rond, chodników, czy parkingów. Przykładem takiej inwestycji jest oddane do użytku ronda w Polańczyku. Czasami są to tylko modernizacje, a czasami gruntowne przebudowy. Potem, po zrealizowaniu tych poszczególnych zadań przejdziemy do modernizacji odcinków dróg, która będzie polegała w zasadzie na łączeniu tych poszczególnych punktów – tłumaczył marszałek.

Część środków na remont mostów w Bieszczadach przekazały Lasy Państwowe.

- Należy podkreślić wkład Lasów Państwowych we współfinansowaniu inwestycji związanych z przebudową mostów w Bieszczadach, realizowaną przez samorząd województwa, co wynika z porozumienia, jakie udało nam się osiągnąć w tym zakresie – dodał Władysław Ortyl.

Lasy Państwowe współpracują z samorządem także w zakresie budowy szlaków rowerowych w Bieszczadach, które mają być uzupełnieniem popularnego „Green Velo”. O atrakcyjności tego przedsięwzięcia mówił podczas sesji marszałek Ortyl.

- Kompatybilnymi działaniami otwierającymi szerzej Bieszczady na turystów są szlaki rowerowe. Mam tu na myśli połączenie tras rowerowych w Bieszczadach ze szlakiem rowerowym Green Velo, biegnącym od strony Przemyśla. W tej materii współpracujemy z poszczególnymi samorządami, ale także z Lasami Państwowymi – relacjonował marszałek.

Łączny koszt realizacji zadania zakładającego poprawę infrastruktury drogowej w Bieszczadach, obejmującego lata 2019 – 2020 - wynosi niemal 13 mln zł, z czego ponad 2 mln 750 tys. zł stanowi wkład województwa podkarpackiego. Pozostała kwota, czyli 10 mln zł – to środki z budżetu państwa.

W trakcie sesji, radni zgodzili się przekazać część nieruchomości Wojewódzkiego Szpitala im. Św. Ojca Pio w Przemyślu, na nieodpłatne korzystanie przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Tematem obrad była również kwestia dokapitalizowania „Uzdrowiska Rymanów”. Kwota 4 mln zł stanowić będzie uzupełnienie wkładu własnego Spółki do realizowanych projektów, zgonie z przyjętym 5 – letnim planem rozwoju Spółki. Inwestycje zakładają m.in. modernizację szpitala uzdrowiskowego „Zimowit”, modernizację i remonty budynków sanatoryjnych, przebudowę zabytkowego budynku fizykoterapii oraz modernizację energetyczną budynków „Eskulap” i „Teresa”.

Sejmik wyraził także zgodę na podjęcie inicjatywy zagranicznej i podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Województwem Podkarpackim (Rzeczpospolita Polska) a Województwem Maramuresz (Rumunia). W porozumieniu czytamy m.in. że strony będą współpracować w celu zwiększenia zdolności instytucjonalnych władz lokalnych swoich regionów na rzecz rozwoju społeczno‐gospodarczego społeczności lokalnych, a także w celu realizacji projektów zgodnie z obowiązującym ustawodawstwem w Rumunii i Rzeczypospolitej Polskiej. Regiony będą także prowadzić aktywną współprace w zakresie promocji, nauki, kultury, zdrowia, edukacji, opieki społecznej, sportu, turystyki, środowiska etc.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE