Reklama

Bezpłatne badania wątroby już dzisiaj!

Opublikowano:
Autor:

Bezpłatne badania wątroby już dzisiaj! - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 20 sierpnia (czwartek) od godziny 10:00 do 20:00 na Placu Farnym w Rzeszowie na mieszkańców będzie czekał Wątrobus. Zainteresowane osoby proszone są o przybycie o godz. 10:00 w okolice Wątrobusa, w celu zapisania się na badanie.

Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD) jest aktualnie jednym z poważniejszych wyzwań medycznych, uznawana jest za globalną epidemię i może dotyczyć nawet 9 mln Polaków. Nieleczona, może przejść w kolejne stadia, prowadząc do marskości lub raka wątrobowo-komórkowego. W 17 największych miastach Polski w specjalnie przygotowanym busie, tzw. Wątrobusie, mieszkańcy będą bezpłatnie mogli wykonać bezinwazyjne badanie profilaktyczne poziomu zwłóknienia wątroby.

Odwiedzając Mobilny Punkt Badania Wątroby, będzie można skorzystać z badania przy pomocy nowoczesnego urządzenia FibroScan. Ma ono na celu szybkie określenie stanu tego narządu pod kątem stłuszczenia bądź zwłóknienia, także w wyniku niealkoholowego stłuszczenia wątroby (NAFLD). Po przeprowadzeniu badania, pacjent otrzyma wynik, który będzie mógł skonsultować ze swoim lekarzem i ustalić dalsze postępowanie, na podstawie dołączonych do wyniku prawidłowych zakresów poszczególnych parametrów. 

Impulsem do rozpoczęcia inicjatywy, były wyniki zrealizowanego we wrześniu 2019 r. przez agencję IPSOS badania „Polacy, a niealkoholowe stłuszczenie wątroby”, mające na celu ocenę świadomości niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby (NAFLD). Badanie wykazało, iż poziom wiedzy na temat wątroby oraz chorób tego narządu jest w społeczeństwie polskim wciąż bardzo niski – aż 87 proc. badanej grupy nie ma świadomości istnienia takiej choroby. Problemem okazuje się także diagnostyka chorób wątroby – tylko 10 proc. respondentów wykonywało badania w tym w kierunku w przeciągu ostatniego roku, ponad 41 proc. nie zrobiło tego nigdy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE