Reklama

Będzie drugie przejście podziemne pod torami w Mielcu! Zastąpi tzw. "ślimaka"

Opublikowano:
Autor:

Będzie drugie przejście podziemne pod torami w Mielcu! Zastąpi tzw. "ślimaka"  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zarząd Województwa ponownie zwiększył środki na remont linii kolejowej nr 25. Dzięki temu powstaną kolejne niezbędne inwestycje przy tej linii, w tym drugie już przejście podziemne w miejscu, które zastąpi tzw. ślimak.

Budżet inwestycji zwiększy się o ponad 13 milionów złotych. Wspomniane przejście podziemne połączy ulicę Drzewieckiego i Jagiellończyka. Dotychczas we wspomnianym miejscu, mieszkańcy przechodzili przez tory przez przejście na torach w kształcie tzw. ślimaka. Wstępnie to przejście miało być zlikwidowane, gdyż w istniejącej formie nie spełniało przepisów przy zwiększonym ruchu pociągów. Dla mieszkańców oznaczało to duże utrudnienia i konieczność nadłożenia spaceru aż do przejścia podziemnego, które będzie zlokalizowane w okolicach dzisiejszego dworca.

Udało się jednak wyasygnować dodatkową kwotę pieniędzy, która zostanie przeznaczona na kolejne inwestycje wskazane przez PKP PLK. Koszt budowy tunelu to ok. 4 mln złotych. Rozmowy w tej sprawie toczyły się także z miastem, ale z uwagi na ograniczone środki, samorząd Mielca nie podjął się tej inwestycji.

- Bezpieczeństwo mieszkańców jest dla nas bardzo ważne dlatego chcieliśmy, aby przy okazji remontu to przejście dla pieszych pozostało. Przypomnę, że niedaleko jest szkoła, z tzw. „ślimaka” korzysta młodzież. Modernizacja, która niedawno się rozpoczęła, ma służyć na lata, więc w późniejszym okresie wykonanie takiego tunelu byłoby prawie niemożliwe, a na pewno bardzo drogie. Dlatego uznaliśmy prośbę PKP PLK za zasadną, pojawiły się możliwości finansowe więc dodatkowe inwestycje na tej linii, w tym to ważne dla mieszkańców Mielca przejście, stanie się faktem – powiedział marszałek Władysław Ortyl.

- To bardzo dobra wiadomość. Każda zmiana projektu, która służyć będzie mieszkańcom jest potrzebna. Remont linii zwiększy ruch pociągów, więc trudno wyobrazić sobie ruch pieszych w takiej formie jak było to dotychczas. Cieszę się, że znalazły się na to dodatkowe pieniądze, co na pewno przełoży się na poprawę bezpieczeństwa i komfort mieszkańców Mielca. Modernizacja mieleckiej kolei, o którą przez lata wspólnie z marszałkiem Ortylem walczyliśmy, trwa w najlepsze i bardzo się cieszę, że już niebawem do Mielca wrócą pociągi – powiedział europoseł Tomasz Poręba.

To nie jedyna dodatkowa inwestycja, która będzie realizowana w ramach modernizacji L25. Dzięki zwiększeniu środków będzie możliwe przeniesienie obsługi przeładunkowej ze stacji Mielec do stacji Rzochów. To zdecydowanie poprawi estetykę stacji w Mielcu oraz komfort podróżnych.

Przeniesienie przeładunku związane jest z likwidacją rampy przeładunkowej i toru nr 9 w Mielcu oraz modernizacją stacji w Rzochowie, a to łącznie ma kosztować ok. 5 mln zł.

Ponadto w ramach dodatkowych środków rozebrana zostanie kładka nad torami w Mielcu, która jest własnością samorządu miasta, a w opracowywanej dokumentacji dla odcinka Padew – Mielec ujęta zostanie dodatkowo bocznica w stacji Chorzelów. Łącznie - dodatkowe inwestycje kosztować będą 13,5 miliona zł, z czego dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Podkarpackiego wynosić będzie ok. 11,5 miliona złotych. Warto przypomnieć, że nie jest to pierwsze zwiększenie dofinansowania przez Zarząd Województwa na tę inwestycję. W kwietniu 2018 zarząd przeznaczył na ten cel dodatkowe 32 miliony złotych. Uzasadnieniem był wzrost wartości inwestycji w efekcie przeprowadzonego przetargu. Aktualnie koszt remontu linii to łącznie niespełna 270 milionów złotych. Zakończenie prac planowane jest na przyszły rok.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE