Poszukiwacze skarbów z Podkarpacia kolejny raz udowodnili, że ich działalność przynosi wartościowe rezultaty dla polskiej archeologii. Prowadzą poszukiwania na podstawie pozwolenia Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu.
Tajemnice brązowej siekierki
Archeolodzy z jarosławskiego muzeum szczegółowo przebadali znalezisko. Eksperci zwracają uwagę na wyjątkowe zdobienia i pochodzenie zabytku.
Niezwykle cennym znaleziskiem jest wykonana z brązu siekierka z późnego okresu epoki brązu. Zabytek, datowany na okres około 900-800 przed naszą erą, został znaleziony w pobliżu wsi Piwoda, około 10 km na północ od Jarosławia
- mówi dr Ela Sieradzka-Burghardt z jarosławskiego Muzeum.
Na siekierce zachowały się charakterystyczne żeberka układające się w literę "Y". Dr Sieradzka-Burghardt wyjaśnia, że siekierka była mocowana na drewnianym stylisku w kształcie odwróconej litery "L", które wkładano do otworu w obuchu. Dodatkowo przedmiot przywiązywano do trzonka przez specjalne "uszko", które niestety nie zachowało się do naszych czasów.
Historia zapisana w metalu
Do niedawna siekierki typu Ruda nie były znane z terenów naszego kraju - zabytek z Piwody jest dopiero drugim takim obiektem odkrytym w Polsce
- mówi dr Marcin Burghardt z jarosławskiego muzeum.
Poszukiwacze z Jarosławia odkryli również dwa cenne topory. Pierwszy pochodzi z okresu XI-XIV w. i znaleziono go w lasach nad rzeką Szkło. Drugi zabytek, datowany na XIII-XV w., odkryto w miejscowości Budzyń przy granicy polsko-ukraińskiej. Co ciekawe, w drugim toporze zachowały się pozostałości oryginalnego drewnianego styliska. Eksperci podkreślają, że średniowieczne topory pełniły podwójną funkcję - służyły zarówno jako broń, jak i narzędzie do codziennej pracy.
Kolejne sukcesy poszukiwaczy
Poprzedni raz na siekierkę z epoki brązu w okolicach Jarosławia natrafiono ponad 100 lat temu. Bardzo nas cieszy, że mogliśmy poprawić parę statystyk oraz zniwelować kolejne białe plamy w poznaniu najdawniejszych dziejów regionu
- z dumą podkreśla osiągnięcia grupy prezes Stowarzyszenia, Ryszard Marszał
To nie pierwsze znaczące odkrycie poszukiwaczy z Jarosławia. W listopadzie 2023 r. członek stowarzyszenia, Piotr Gorlach, znalazł w lasach na terenie Nadleśnictwa Jarosław unikatowy miedziany sztylet z końca III tysiąclecia przed Chrystusem - najstarszy tego typu zabytek w południowo-wschodniej Polsce.
Wszystkie znalezione przedmioty trafią do Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich, gdzie wkrótce będą dostępne dla zwiedzających.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.