Reklama

Alarm! Coraz więcej dzieci ma alergie

Opublikowano:
Autor:

Alarm! Coraz więcej dzieci ma alergie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Lekarze biją na alarm! Gdzie kryje się przyczyna gwałtownego rozpowszechnienia się występowania alergii?

Liczba osób cierpiących na alergię trzykrotnie wzrosła w ciągu ostatnich 20 lat. Dziś w Polsce, według raportu Najwyższej Izby Kontroli, na alergię cierpi 230 tysięcy młodych osób. Okazuje się również, że z alergią walczy łącznie 12 milionów Polaków. Naukowcy obwiniają za taki stan współczesną obsesję na punkcie higieny i styl życia dzieci, które są izolowane od środowiska zewnętrznego. Bowiem kontakt z zarazkami i brudem w pierwszych latach życia jest istotny dla zdrowia układu immunologicznego.

Wczesne rozpoznawanie i rozpoczynanie leczenia jest absolutnie kluczowe dla zdrowia dzieci. Zaniechanie działań terapeutycznych grozi m.in. tym, że alergia wziewna doprowadzi do pojawienia się u niego innej choroby, np. astmy oskrzelowej.

Ryzyko wystąpienia alergii u dziecka w procentach, jeśli w rodzinie:

 • nikt nie ma alergii - 5-15 proc.
 • jedno z rodziców ma alergię - 20-40 proc.
 • brat lub siostra ma alergię - 25-30 proc.
 • oboje rodzice mają alergię - 40-80 proc.

Jak uchronić dziecko przed alergią?

Najlepszym sposobem jest nie zabranianie mu kontaktu z alergenami. Aby dziecko nie uczuliło się, wysyłaj go na podwórko, daj mu się bawić w błocie, bez ciągłego mycia, czyszczenia. Oczywiście trzeba uważać, żeby dziecko nie zjadło piachu, po którym mogły biegać zwierzęta, ale nie należy panikować, gdy weźmie kilka ziarenek do ust.

Dzieciom należy podawać probiotyki.

- Istnieją dowody na to, że probiotyki w jelitach są skuteczne w pobudzaniu układu immunologicznego, szczególnie u dzieci z egzemą. Mogą one chronić przed alergią

- powiedziała Lindsey McManus z Allergy UK.

Rozsądna higiena i zdrowa dieta mają ogromne znaczenie. Nadmierna czystość, stosowanie środków odkażających, dezynfekowanie wszystkiego,prawdopodobnie może zwiększyć ryzyko wystąpienia alergii. Jeśli chodzi o dietę, bardzo ważne, by niemowlę i małe dziecko dostawało produkty najwyższej jakości, z naturalnych, kontrolowanych upraw i hodowli, jak najmniej przetworzone, bez dodatków chemicznych, substancji konserwujących czy ulepszaczy. Należy unikać sztucznego cukru, stosować tłuszcze tylko dobre gatunkowo.

  Udostępnij na:
  Facebook
  wróć na stronę główną

  Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

  e-mail
  hasło

  Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE