Reklama

Aborcja będzie traktowana tak samo jak morderstwo?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Aborcja będzie traktowana tak samo jak morderstwo? - Zdjęcie główne

Zdjęcie poglądowe | foto Archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Poseł Porozumienia Kamil Bortniczuk uważa, że w niektórych przypadkach dokonanie aborcji powinno być traktowane jako morderstwo. O jakie przypadki chodzi parlamentarzyście?

Wypowiedzieć Kamila Bortniczuka, polityka obozu Zjednoczonej Prawicy, padła na antenie TVN24. Poseł wyjaśniał, iż jest dumny z tego, że dzięki jego podpisowi "nie będzie zabijania dzieci źle zdiagnozowanych, które są w pełni zdrowe". 

Jego zdaniem opublikowanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji ma chronić przede wszystkim dzieci z zespołem Downa, gdyż – zdaniem polityka - od 27 lat prawo pozwalało masowo zabijać dzieci z tą chorobą. 

Aborcja = morderstwo

Na antenie TVN24 padło pytanie, czy w zapisach prawnych dotyczących kar za nielegalną aborcję powinny zostać wprowadzone zmiany. Zdaniem Kamila Bortniczuka niektóre przypadki dokonania aborcji powinny być traktowane jak morderstwo.

Jakie przypadki miał na myśli poseł partii Jarosława Gowina?

- W prawie cywilnym mamy zapis, który pozwala dziecku poczętemu dziedziczyć w sytuacji, kiedy urodzi się żywe. Ktoś zostawia majątek temu dziecku, a matka, wiedząc, że jest druga w kolejności do dziedziczenia, to dziecko usuwa, działając z niskich pobudek, tylko po to, żeby to ona dziedziczyła, a nie to jej narodzone dziecko. Uważam, że należy taki przypadek traktować jak morderstwo. 

- wyjaśnia polityk.

Nie zapominajmy o tym, że jedną z kar za morderstwo jest dożywotnie pozbawienie wolności. Co więcej, poseł Porozumienia uważa, że „uratowane życie jest więcej warte niż trauma rodziców".

Przerwania ciąży a zespół Downa

Według oficjalnych danych Ministerstwa Zdrowia odsetek takich przypadków w latach 2016-2018 nie przekraczał 35 proc. wszystkich przeprowadzonych zabiegów aborcyjnych i 37 proc. aborcji przeprowadzonych z powodu wady płodu.  

W sierpniu 2020 roku PAP oraz Katolicka Agencja Informacyjna opublikowały dane dotyczące przerywania ciąży w 2019 roku. Przeprowadzono wówczas 1100 zabiegów aborcyjnych, a 1074 z nich (ok. 98 proc.) wykonano z powodu dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. 

Prawdopodobieństwo wystąpienia zespołu Downa stanowiło przyczynę 435 aborcji, co stanowiło 40 proc. wszystkich przypadków przerwania ciąży oraz 40 proc. przypadków wady płodu.

 

rafal.bolanowski@korso.pl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy