Reklama

A to ciekawe! Owce biegają po mieście!

Opublikowano:
Autor:

A to ciekawe! Owce biegają po mieście! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Kto je tam wypuścił? Po co? Odpowiedź na to pytanie, może Cię zaskoczyć!

To zupełnie inne, nowe spojrzenie na... koszenie trawy. Lublin jest jednym z pierwszych miast w Polsce, które prowadzą rodzaj wypasu, polegający na usuwaniu trawy. Podobne inicjatywy mają miejsce np. we Włoszech czy USA. A pierwszy wypas w mieście przypadł na 8 lipca.

Owce wypasane są pod nadzorem pracownika technicznego Katedry Etologii i Dobrostanu Zwierząt Wydziału Biologii, Nauk o Zwierzętach i Biogospodarki inż. Jacka Sokołowskiego. Nadzór na owcami sprawują także certyfikowane psy pasterskie rasy Biały Owczarek Szwajcarski. Psy mają doświadczenie w wypasie owiec i posiadają certyfikat psa pasterskiego.

- Taki wypas owiec jest przyjazny środowisku, aktywizuje bioróżnorodność, stanowi ekologiczny sposób kontroli chwastów, ponieważ zwierzęta w naturalny sposób usuwają je z przestrzeni publicznej oraz jest tańszy i mniej głośny niż tradycyjne kosiarki. Wypas jest działaniem zrównoważonym ekologicznie i eliminuje potrzebę wykorzystywania toksycznych herbicydów oraz kosiarek spalinowych

- poinformował inż. Jacek Sokołowski.

Zwierzęta są w stanie „wykosić” tereny trudno dostępne dla zwykłych kosiarek takich jak strome stoki czy rowy. Ponadto owce mogą poprawić żyzność gleby, na której są wypasane przez dostarczanie organicznego nawozu. Treningowy wypas odbył się ostatnio na łąkach nad Zalewem Zemborzyckim. Planowany jest też na ulicy Filaretów.
 
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE