Reklama

5000 zł mandatu za spacer z dzieckiem po chodniku. Takie mamy przepisy

Opublikowano: śr, 6 lis 2019 12:56
Autor:

5000 zł mandatu za spacer z dzieckiem po chodniku. Takie mamy przepisy - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Co za absurd. Czy wiesz, że za spacer po chodniku z dzieckiem możesz dostać mandat na 5000 złotych? To samo z osobami, które pchają wózek z nieletnią osobą, wiozą go tramwajem, przewożą autem albo jadą z nim rowerem po drodze rowerowej. Już wyjaśniamy, o co chodzi.

Ten absurd wynika z art. 89 kodeksu wykroczeń. Mówi on, że dopuszczenie małoletniego do przebywania na drodze publicznej grozi karą pięciu tysięcy złotych grzywny.

Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7, dopuszcza do przebywania małoletniego na drodze publicznej lub na torach pojazdu szynowego, podlega karze grzywny albo karze nagany

Okazuje się, że niewiele osób w ogóle zdaje sobie sprawę z istnienia takiego zapisu. Do jednego z sądów rejonowych trafił wniosek o ukaranie na podstawie tego przepisu dwóch kobiet. Zostały one obwinione o zezwolenie dzieciom poniżej 7 roku życia na poruszanie się wiejską drogą. Jaki wyrok wydał sąd?

Uznał on, że drogą jest także chodnik, bo przecież zgodnie z przepisami kodeksu drogowego w skład drogi wchodzą pobocze, chodnik, droga dla pieszych, droga dla rowerów i torowisko pojazdów szynowych. Absurd? Przeczytaj to:

Idąc dalej tym tropem można uznać, że zakaz dotyczy też przebywania dziecka do lat 7 w samochodzie, tramwaju, pociągu, autobusie, wózku dla dzieci, rowerze i każdym innym pojeździe, bo pojazdy znajdują się przecież na drodze.

Na szczęście sąd, o którym mowa, zauważył, że takie pojmowanie sprawy może prowadzić do absurdalnych wniosków. Bo wyszłoby na to, ze karać trzeba by było wszystkich, którzy wyszli na spacer z dzieckiem lub je przewożą.

Zdrowym umysłem wykazali się prawnicy, którzy są zdania, że sformułowanie przepisu w inny sposób jest absolutną koniecznością.Adam Jasiński, prawnik specjalizujący się w prawie drogowym, w rozmowie z "Gazetą Prawną" tłumaczył, że art. 89 k.w. jest źle sformułowany. Według niego na końcu przepisu brakuje frazy "bez opieki", która jasno by wskazywała, w jakiej sytuacji mógłby grozić nam tak wysoki mandat.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 2 lata temu | ocena +2 / -2

    absurd

    Kosmos! Nawet nie wiedziałam, że jest taki absurdalny przepis. Pytanie, kto go wymyslił.