Reklama

5 powodów, dla których fajerwerki w sylwestra to zły pomysł

Opublikowano:
Autor:

5 powodów, dla których fajerwerki w sylwestra to zły pomysł - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Chodzi oczywiście o naszych pupilów. Zwierzęta panicznie boją się głośnych i nagłych dźwięków. Huk fajerwerków do nich należy. Przynajmniej dwa miasta na Podkarpaciu już zrezygnowały z pokazu sztucznych ogni na rzecz zarówno osób starszych, dzieci, jak i zwierząt, a zamiast tego mieszkańcy zobaczą widowiskowe pokazy laserów. Mowa o Rzeszowie i Mielcu.

Zarówno Rzeszów, jak i Mielec pochyliły się nad prośbami mieszkańców, w tym właścicieli zwierząt, którzy rokrocznie przeżywają - nie będzie przesadą użyć tego słowa - dramat spowodowany stresem i strachem swoich pupili. Znane są przypadki ataków paniki i ucieczek zwierząt skutkujących ich zaginięciem, a nawet śmiercią.

Poznaj 5 powodów, dla których fajerwerki w sylwestra to zły pomysł. Dowiedz się, dlaczego są one tak stresujące dla zwierząt.

1. To, że zwierzęta po prostu boją się hałasu, wiemy wszyscy. A wynika to z faktu, że mają dużo lepszy słuch od ludzkiego, słyszy więcej i bardziej intensywnie. O ile dźwięki powyżej 100 decybeli są nieprzyjemne dla ucha, o tyle dźwięki na poziomie 130–140 decybeli są już bolesne. Wybuch petard może generować hałas o natężeniu nawet 130–160 decybeli! Więc skoro człowiekowi mogą zadać ból, pomyśl o zwierzętach, które słyszą lepiej i intensywniej od nas. Musimy też pamiętać, że zwierzęta głośne dźwięki usłyszą w odległości 4-krotnie większej niż ludzie.

2. Zmysły zwierząt, a mówimy tu w szczególności o psach i kotach, działają zupełnie inaczej niż ludzkie. Musimy wiedzieć, że niecodzienne hałasy, a takimi są te sylwestrowe, oraz towarzyszące im efekty świetlne mogą przypominać pioruny. Ich również zwierzęta boją się. Reagują paniką, utratą orientacji. Często też agresją, a nawet autoagresją, czego wielu właścicieli psów czy kotów nawet nie spodziewałoby się po swoich pupilach. Zwierzęta są wówczas nieprzewidywalne.

3. Masz zwierzę w domu? Wpadło w panikę po wybuchu fajerwerków czy petard? Nie pocieszaj go! Bo przecież zwierzę to nie człowiek i w sytuacji stresu nie potrzebuje pocieszenia. Czy wiesz, że głaskanie, uspokajanie, czy nawet podawanie smakołyków w trakcie pokazów sylwestrowych przekonuje zwierzę, że bojąc się, przyjmuje właściwą postawę? A przecież nie o to chodzi. To samo tyczy się zamykania psa lub kota w łazience na czas pokazu sztucznych ogni. Szyby wentylacyjne niosą dźwięki, więc tylko pogorszysz sytuację. Nie wyganiaj pupila z miejsca, w którym się schował - widocznie uznaje je za bezpieczne.

4. Czy wiesz, że wtedy, kiedy my witamy Nowy Rok, ginie najwięcej zwierząt domowych? Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce rokrocznie notuje dziesiątki zaginięć psów i kotów z powodu huku wystrzałów petard i ogni sztucznych. Z 31 grudnia na 1 stycznia notowanych jest najwięcej ucieczek zwierząt od ich właścicieli. Kończą się one często śmiercią na ulicach.

5. Kilka lat temu we Włoszech policzono, że w noc sylwestrową na zawał padło 50 tysięcy zwierząt, w tym 7 tysięcy psów i kotów! Jak jest w Polsce? Dane nie są publicznie dostępne.

Czy te fakty przekonały Cię do świętowania Nowego Roku w nieco inny sposób?

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE