Reklama

400 mln zł wsparcia dla kultury. Na liście beneficjentów Bayer Full i Liszewski z zespołu Weekend…

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

400 mln zł wsparcia dla kultury. Na liście beneficjentów Bayer Full i Liszewski z zespołu Weekend… - Zdjęcie główne

Na zdjęciu minister Piotr Gliński. | foto Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Na rządową pomoc finansową w ramach Funduszu Wsparcia Kultury może liczyć ponad 2 tys. podmiotów. Na liście znalazło się ponad 15-nastu beneficjentów z Podkarpacia. Wokół podziału pieniędzy zrodziło się wiele podejrzeń, które wpłynęły na decyzję Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o ponownej weryfikacji wniosków.

Wśród kluczowych kryteriów podziału środków znalazły się takie kategorię jak: liczba zatrudnionych osób, wpływ dofinansowania na lokalną społeczność, spadek przychodów w stosunku do 2019 roku, zadłużenie wynikające z wybuchu pandemii oraz udział przychodów z muzyki, tańca i teatru w ogólnych przychodach.

Według oficjalnej listy, pieniądze z Funduszu Wsparcia Kultury trafią do 1166 firm świadczących usługi zaplecza scenotechnicznego (175 235 109 zł), 448 przedsiębiorców (90 959 964 zł), 306 organizacji pozarządowych (38 578 661 zł) oraz 144 samorządowych instytucji artystycznych (94 716 434 zł).

Kto z Podkarpacia?

Na liście beneficjentów znalazło się ponad 15 podmiotów z województwa podkarpackiego. To m.in.:

Akademia Aktorska Artysta Kornel Pieńko – 51 168 zł;

Akademia Aktorska Artysta Magdalena Kozikowska-Pieńko – 12 230 zł;

Ave Teatr Sp. z o.o. – 201 949 zł;

Czak Music – 400 000 zł;

Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie – 437 000 zł;

Fundacja Teatr O.de.la – 28 500 zł;

Nina Nowak Międzynarodowy Impresariat Muzyczny - 31 600 zł;

Stowarzyszenie Krzewienia Kultury Zespół Pieśni i Tańca Kompanija w Boguchwale – 6700 zł;

Stowarzyszenie Studentów i Absolwentów Uniwersytetu Rzeszowskiego – 165 000 zł;

Teatr „Maska” w Rzeszowie – 230 800 zł;

Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie – 352 785 zł;

Stowarzyszenie „Esteka” – 148 045 zł;

Stowarzyszenie Teatr Bo Tak – 55 000 zł;

WYWA Waldemar Wywrocki 69 202 zł.

W skali kraju

Środki, które dostaną podkarpackie instytucje są znacznie mniejsze od tych, które otrzymają m.in. gwiazdy disco polo czy popu. 520 tys. zł ma otrzymać Radosław Liszewski z grupy Weekend. Sławomir Świerzyński z Bayer Full otrzyma 150 tys. zł, a jego żona, odpowiedzialna za impresariat zespołu,  otrzyma 400 tys. zł). Firma Kamila Bednarka ma dostać 500 tys. zł, Grzegorza Hyżego 449 tys. zł, zaś Justyny Steczkowskiej 179,9 tys. zł. Firma wokalisty zespołu Feel (Piotra Kupichy) otrzyma 232 tys. zł. 

Spośród artystów, którzy prowadzą działalności gospodarcze największe dofinansowanie  przyznano spółce Golec Fabryka (1,89 mln zł), prowadzonej przez Pawła Golca, jednego z liderów Golec uOrkiestry.

Na liście beneficjentów znaleźli się m.in: Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Mazowsze" im. Tadeusza Sygietyńskiego (1,4 mln zł), Fundacja Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury (1,8 mln zł), Opera i Filharmonia Podlaska — Europejskie Centrum Sztuki im. Stanisława Moniuszki (2,8 mln zł). 

Największe wsparcie otrzymają teatry muzyczne. Do Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni oraz Teatru Muzycznego "ROMA" trafi po 4 mln zł. 

Fala komentarzy 

Na temat wysokości przyznanych środków wypowiedziała się Krystyna Janda, której fundacja zarządza teatrem Polonia i Och-Teatr.

- Wnioskowaliśmy o 5,8 mln zł, tyle dokładnie wynoszą nasze straty, które zostały udokumentowane we wniosku, a otrzymaliśmy 1,8 mln zł wsparcia. Jestem więc trochę rozgoryczona.

- stwierdziła Janda na łamach portalu WP.pl.

Podobnych komentarzy jest więcej. 

- To może oficjalnie, bo temat gorący. Nie dostaliśmy od Ministerstwa Kultury żadnych pieniędzy, bo nie składaliśmy wniosku. Ale jak słusznie radził wiceminister finansów, nie wydajemy na rekreację i kluby fitness, dzięki czemu mamy więcej pieniędzy. To proste.

- pisał na Twitterze kabaret Neo-Nówka.

— Neo-Nówka (@kabaretNeoNowka) November 14, 2020

- Jeśli dobrze rozumiem, algorytm jest taki: jeśli zarobiłaś przed pandemią dwa miliony, a w czasie pandemii tylko milion, to państwo da pół miliona rekompensaty. A jeśli zarobiłaś przed pandemią 10 tysięcy, a teraz nic, to państwo da 5 tysięcy i dalej martw się sama

- napisał Jacek Piekara.

— Jacek Piekara (@JacekPiekara) November 14, 2020

Ministerstwo prosi o przerwę 

Czy to wpływ komentarzy - nie wiadomo, ale jeszcze 15 listopada Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zdecydowało o wstrzymaniu wypłat. Wnioski mają być ponownie zweryfikowane. 

 

— Ministerstwo Kultury (@MKiDN_GOV_PL) November 15, 2020

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE