Reklama

37 osób z zarzutami o oszustwo podatkowe. Wśród nich funkcjonariusze służby celnej

Opublikowano:
Autor:

37 osób z zarzutami o oszustwo podatkowe. Wśród nich funkcjonariusze służby celnej   - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zatrzymano kolejną osobę wchodząca w skład zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej podatek VAT. Prokurator przedstawił jej zarzuty popełnienia przestępstw korupcyjnych. Na wniosek prokuratora, podejrzany został tymczasowo aresztowany.

Prokurator Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie przedstawił zatrzymanemu zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT kwalifikowane z art. 258 par. 1 kk.

- Kto bierze udział w zorganizowanej grupie albo związku mającym na celu popełnienie przestępstwa lub przestępstwa skarbowego, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.


- czytamy w kodeksie karnym. 

Kolejne zarzuty dotyczą popełnienia przestępstw skarbowych polegających na wystawieniu 53 nierzetelnych faktur VAT na kwotę ponad 550 tysięcy złotych. Trzeci z zarzutów dotyczy posłużenia się 53 nierzetelnymi fakturami VAT na łączną kwotę prawie 3 milionów złotych. Czyny zarzucone podejrzanemu zagrożone są karą do 8 lat pozbawienia wolności.


CZYTAJ TAKŻE: Kradli i niszczyli samochody. Sprawców odnalazł… pies tropiący


Poświadczali nieprawdę

Zakresem prowadzonego w Podkarpackim Wydziale Prokuratury Krajowej śledztwa objęto m.in. czyny zabronione polegające na poświadczeniu w latach 2013-2014 nieprawdy w dokumentach TAX FREE – zwrot VAT Four Tourist przez osoby prowadzące działalność gospodarczą na terenie całego kraju.

W toku postępowania prokurator ustalił, że wystawione dokumenty, w tym również in blanco (bez danych nabywcy) były przekazywane ustalonym obywatelom Ukrainy. Następnie osoby te przekazywały dokumenty TAX FREE funkcjonariuszom służby celnej, którzy w zamian za korzyści majątkowe (stanowiące równowartość 2-3 % wartości podatku VAT), podczas pełnionych służb, poświadczali nieprawdę w treści tych dokumentów oraz w systemie informatycznym co do rzekomego wywozu towarów na Ukrainę.

W toku śledztwa wydano postanowienia o przedstawieniu zarzutów popełnienia przestępstw wobec łącznie 37 osób, w tym 7 obywateli Ukrainy oraz 26 funkcjonariuszy służby celnej. Prokuratura nie wyklucza dalszych zatrzymań w tej sprawie.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE