Reklama

180 osób straciło 610 TYSIĘCY ZŁOTYCH! Oszustwo "na Fatimę" [AKTUALIZACJA]

Opublikowano:
Autor:

180 osób straciło 610 TYSIĘCY ZŁOTYCH! Oszustwo "na Fatimę" [AKTUALIZACJA] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jest sądowy finał sprawy 30-latki, która oszukała 180 pielgrzymów z Diecezji Sandomierskiej. Wyrok Sądu Okręgowego w Kielcach mógł być bardziej surowy!

4.08:

Po ponad roku procesu jest wyrok Sądu Okręgowego w Kielcach w sprawie oszustki. Pod koniec lipca strony wygłosiły mowy końcowe. Prokurator domagał się dla Marii H. sześciu lat więzienia, natomiast obrona wnosiła o jak najłagodniejszą karę. Ostatecznie 30-latka została skazana na karę trzech lat pozbawienia wolności. Orzeczony został również sześcioletni zakaz prowadzenia działalności gospodarczej związanej z organizacją pielgrzymek, wycieczek i innych imprez turystycznych. Kobieta musi także zapłacić grzywnę w wysokości 8 tysięcy złotych. Jedna z pokrzywdzonych wniosła o odszkodowanie, sąd zdecydował, że oskarżona musi zapłacić jej 1200 złotych. Maria H. będzie musiała opłacić koszty sądowe w kwocie ponad 5 tysięcy złotych.

Jak wyglądał mechanizm oszustwa? Maria H. we wrześniu 2017 roku miała zorganizować wyjazd do Fatimy. Kosztował 790 euro od osoby. Pieniądze wpłaciło około 180 pielgrzymów z Diecezji Sandomierskiej. Pielgrzymkę odwołano na kilka dni przed zaplanowanym wylotem. Maria H. tłumaczyła to awarią wyczarterowanego samolotu. Zaproponowała inny termin wyjazdu, ale pielgrzymi nie zgodzili się na to. Na początku listopada, do prokuratury wpłynęło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Śledczy oskarżyli Marię H. o przywłaszczenie 610 tysięcy złotych!

Kobieta tłumaczyła, że wpłaty od pielgrzymów zainwestowała w zakupy francuskich win i szampanów. Alkohol miała sprzedawać w Polsce. Potem miała opłacić wycieczkę właśnie z zysku po sprzedaży towaru. Wyrok nie jest prawomocny.

19.02:

Wkrótce dowiemy się jaka kara spotka 30-latkę, która w 2017 roku oszukała 180 pielgrzymów z Diecezji Sandomierskiej. Kobieta oferowała wyjazd do Fatimy, który nie doszedł do skutku, a sama przywłaszczyła 605 tysięcy złotych. Oskarżona przyznała, że zabrała pieniądze, ale nie chciała podać w sądzie motywu swoich działań. Tłumaczyła za to, że pieniądze od wiernych kupiła wina i alkohol z Francji. Po sprzedaży trunków pieniądze miała wpłacić na organizację pielgrzymki. W trakcie ostatniej rozprawy sąd poznał opinię księdza, który współorganizował wyjazd. Jak przyznał duchowny do momentu kiedy okazało się, że nie ma samolotu to wszystko wyglądało wiarygodnie.

W Sądzie Okręgowym w Kielcach prokurator wnioskuje o karę 5 lat więzienia dla oskarżonej. Dodatkowo też wnosi o zakaz prowadzenia przez kobietę działalności gospodarczej na okres sześciu lat oraz karę grzywny w wysokości ponad 8 tysięcy złotych. Obrona liczy na łagodny wymiar kary i roczne pozbawienie wolności.

Sąd uprzedził o możliwości zmiany kwalifikacji czynu. Oskarżona może zostać skazana na surowszą karę. Mowy końcowe w tej sprawie mają być wygłoszone 19 marca.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE