Reklama

10 największych MITÓW o KORONAWIRUSIE

Opublikowano:
Autor:

10 największych MITÓW o KORONAWIRUSIE - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Pandemia koronawirusa wywołuje sporą panikę wśród ludzi, a chaos informacyjny i rosnące fake newsy nie pomagają w tej sytuacji. Wokół wirusa narosło mnóstwo mitów i półprawd. Postanowiliśmy zebrać 10 z nich i rozłożyć je na czynniki pierwsze, abyś mógł lepiej zrozumieć czym tak naprawdę jest koronawirus.

1. Chorują tylko starsiNIEPRAWDA. Koronawirus z Wuhan tak samo jak i inne koronawirusy jest w stanie zarażać osoby w każdym wieku. W Chinach odnotowano kilkaset przypadków zakażenia SARS-CoV-2 wśród dzieci. Młodsze osoby przechodzą chorobę na ogół łagodniej, czasem bezobjawowo. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się jednak przede wszystkim seniorzy, ludzie cierpiący na choroby przewlekłe takie jak cukrzyca czy zmagające się z innymi schorzeniami.

 

2. Zwierzęta domowe przenoszą koronawirusa

NIEPRAWDA. Na chwilę obecną nie ma wystarczających i mocnych dowodów na to, aby stwierdzić, że koronawirusa mogłyby rozprzestrzeniać zwierzęta domowe takie jak psy czy koty. Nasze pupilki są raczej bezpieczne.

 

3. Witamina C zwalcza koronawirusa

NIE MA NA TO DOWODÓW. W sieci krążą już teorie dotyczące zbawiennego działania witaminy C w przypadku koronawirusa w tym w postaci wlewów dożylnych, natomiast na ten moment nie ma żadnego potwierdzonego przypadku wyleczenia osoby zakażonej przy jej pomocy. Naukowcy, co prawda badają wpływ wielu potencjalnych leków, środków czy witamin na koronawirusa, aczkolwiek nie potwierdzono, aby miała [witamina C - przypis red.] jakikolwiek wpływ na jego leczenie.
 

 

4. Paczki z Chin rozprzestrzeniają koronawirusa

NIEPRAWDA. Naukowcy twierdzą, iż koronawirus nie może przetrwać na listach czy paczkach przez dłuższy czas, tj. na tyle długi, aby istniało realne ryzyko zakażenia się poprzez kontakt z nimi. Co prawda koronawirus jest w stanie utrzymywać się nawet do kilku dni na niektórych powierzchniach, ale tyczy się to w szczególności plastiku czy metalu. Również w powietrzu wirus z Wuhan może przetrwać mniej więcej do trzech godzin. Ryzyko zakażenia się z powodu kontaktu z paczką przewiezioną ze strefy zagrożonej jest praktycznie zerowe.

 

5. Wódka zabija koronawirusa

NIEPRAWDA. Stężenie alkoholu etylowego w wódce jest zbyt niskie, aby stanowiła ona zagrożenie dla koronawirusa. Wódka nie nadaje się również jako zamiennik za płyn dezynfekujący. Wirusa z Wuhan, jak i wiele innych wirusów, patogenów czy bakterii, może zabić roztwór alkoholu etylowego w stężeniu od 60% do 80% (roztwór z większą jego zawartością może być również nieskuteczny, gdyż alkohol będzie za szybko odparowywać). Tyczy się to jednak powierzchni naszych dłoni, klamek, kierownic samochodów, itp. Jeśli jesteśmy zakażeni - nie zabijemy wirusa poprzez spożywanie alkoholu.

Zobacz również:

 

6. Antybiotyki pomagają przy SARS-CoV-2

NIEPRAWDA. Antybiotyki nie pomagają w walce z infekcjami wirusowymi, co za tym idzie, nie wspomogą Cię w walce z koronawriusem. Co więcej - mogą wówczas nawet osłabić Twój organizm.

 

7. Koronawirus ma wyjątkowo wysoką śmiertelność

NIEPRAWDA. Szacuje się, że ok. 6.2% zakażeń jest zagrażająca życiu, a aż 80% pacjentów przechodzi chorobę w sposób łagodny. Znacznie wyższą śmiertelnością cechuje się, na przykład ebola, która to zabiła aż 42% zarażonych osób. Równie, a nawet bardziej zabójcza jest ptasia grypa, której śmiertelność oszacowano na 52,8%. To co jednak charakteryzuje koronawirusa, to jego wysoka zaraźliwość, to właśnie z tego powodu jest on niebezpieczny i traktowany tak poważnie.

 

8. Koronawirusem zaraziliśmy się od nietoperzy

NIEKONIECZNIE. Po Internecie krążą teorie, jakoby to wirusa z Wuhan wywołało jedzenie przez Chińczyków nietoperzy. Jednak naukowcy nie są do końca zgodni, co do tego kto jest nosicielem pośrednim ani co konkretnie wywołało zarazę. Jeszcze na początku stycznia 2020 roku, uważano iż mogły być to węże. Później sądzono, że człowiek mógł zarazić się koronawirusem od nietoperza, obecnie naukowcy skłaniają się ku temu, że złapaliśmy go od... łuskowca (zwierzę na obrazku po lewej). Natomiast to właśnie łuskowce miałyby się zakazić koronawirusem od nietoperzy. Problem polega jednak na tym, iż w przyrodzie zwierzęta te nie koegzystują, co skłania naukowców do tezy, że to nasz gatunek jakimś sposobem doprowadził do ich spotkania. Co więcej - choć my sami nawet w naszym artykule gdzieniegdzie posługujemy się terminem "koronawirus/wirus z Wuhan", to warto mieć na uwadze, iż wcale nie musi oznaczać on miejsca jego pochodzenia. Wuhan było po prostu pierwszym miastem, w którym oficjalnie stwierdzono przypadki zakażenia koronawirusem.

 

9. Czosnek zabija koronawirusa

NIEPRAWDA. Choć czosnek znany jest ze swoich właściwości przeciwdrobnoustrojowych, to nie jest na tyle skuteczny aby móc poradzić sobie z wirusami. Nie ma żadnych dowodów na to, aby spożywanie czosnku mogło w jakikolwiek sposób uchronić Cię przed zakażeniem koronawirusem.

 

10. Koronawirus zniszczy gatunek ludzki
 

NIEPRAWDA. Choć nie ulega wątpliwości, iż koronawirus faktycznie jest poważnym zagrożeniem dla nas, to obecnie żaden naukowiec nie skłania się nawet ku tezie, że może on wytępić ludzkość. Nie oznacza to jednak, że należy koronawirusa lekceważyć, gdyż jest on niebezpieczny nie tyle przez wysoką śmiertelność, co zaraźliwość. Obecnie wszyscy stoimy na wysokości zadania, aby nie dopuścić do wielu zarażeń równocześnie, gdyż z powodu niedostatków w sprzęcie czy personelu medycznym wiele ludzkich żyć może być zagrożonych. Kluczowym w tym momencie jest stosowanie się do ograniczeń narzucanych przez państwo w obliczu kryzysu oraz zaleceń WHO, jednocześnie nie ulegając panice.

Przeczytaj również, co naukowcy mówią na temat koronawirusa:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE