Reklama

Plan rządu na jesień jest jasny. Regionalne obostrzenia, wysokie kary i obowiązkowe szczepienia!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Ministerstwo Zdrowia

Plan rządu na jesień jest jasny. Regionalne obostrzenia, wysokie kary i obowiązkowe szczepienia! - Zdjęcie główne

Adam Niedzielski | foto Ministerstwo Zdrowia

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Strefa Covid-19 Rząd zamierza nadać służbom sanitarnym nowe uprawnienia. Jeżeli ktoś poda nieprawdziwe informacje podczas wywiadu epidemicznego, może zostać surowo ukarany. To nie jedyna nadchodząca zmiana.

Nowelizacją ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi już zajął się Sejm, a dokument jest po pierwszym czytaniu. To prawo, które jest podstawą działań państwa w walce z pandemią koronawirusa. Rząd, przygotowując się do nadejścia czwartej fali, zamierza zmienić i zaostrzyć część zapisów ustawy. Jeżeli dokument wejdzie w życie w zaproponowanej formie, to inspekcja sanitarna otrzyma nowe uprawnienia. Chodzi dokładnie o wywiad epidemiologiczny. Jest to rozmowa osoby zakażonej, przebywającej na kwarantannie z pracownikiem sanepidu. Podczas niej przepytywany powinien szczerze odpowiedzieć na wszelkie pytania, czyli podać listę osób, z którymi się ostatnio spotykał, wymienić miejsca, w których był. Jednak wielu zakażonych zataja takie informacje.

CZYTAJ TAKŻE:

Dlatego rząd zamierza karać takie osoby. W projekcie ustawy zapisano: "Kto nie udziela żądanych informacji, o których mowa w art. 32a ust. 1 albo udziela ich w niepełnym zakresie albo udziela informacji nieprawdziwej, podlega karze pieniężnej w wysokości od 5000 zł do 30000 zł." To nie wszystko, bo rządzący chcą dodać jeszcze zapis: "Kto nie realizuje zadań w ramach procedury monitorowania występowania wariantów wirusa SARS-CoV-2 na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, o których mowa w art. 47d, podlega karze pieniężnej w wysokości od 5000 zł do 30000 zł."

W tym obszernym dokumencie zmian przepisów jest znacznie więcej, a jedna z ważniejszych dotyczy czasu trwania kwarantanny. Dziś to maksymalnie 21 dni, ale rządzący chcą to zmienić. Inspektor sanitarny, w drodze decyzji, może przedłużyć kwarantannę "ponad okres wskazany w przepisach (…) do czasu poddania osoby odbywającej kwarantannę badaniom laboratoryjnym mającym na celu wykluczenie zakażenia, nie dłużej niż do 30 dni."

W środę Polska Agencja Prasowa opublikowała rozmowę z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim. 

CZYTAJ TAKŻE:

Z treści rozmowy nie wynikają pozytywne aspekty na jesień.

- Obostrzenia będą wprowadzane regionalnie. Powoli docieramy do punktu, gdzie trzeba zacząć o obowiązku szczepień myśleć. Jeśli będą dwa regiony ze zbliżoną liczbą zakażeń w przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców, to większe obostrzenia będą wprowadzane tam, gdzie poziom zaszczepienia jest niższy, a tym samym ryzyko rozprzestrzeniania zakażenia większe

- wskazuje minister zdrowia.

Jak na razie obowiązkowe szczepienia mają dotyczyć kilku grup: personel medyczny, seniorzy, nauczyciele i służby mundurowe. Co dalej? Na razie rząd milczy, ale Rada Medyczna naciska na rozwiązania, które dotyczyć mają każdej osoby, która nie była szczepiona. Minister zapytany, czy rząd rozważa zróżnicowanie restrykcji, jeśli chodzi o osoby zaszczepione i niezaszczepione, wskazał, że już teraz obostrzenia nie dotyczą osób, które przyjęły szczepionkę przeciw COVID-19.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy