Reklama

Ksiądz po kolędzie powinien pokazać paszport covidowy

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Diecezja Elzbląska

Ksiądz po kolędzie powinien pokazać paszport covidowy - Zdjęcie główne

Po kolędzie z paszportem covidowym | foto Diecezja Elzbląska

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Strefa Covid-19 Zdecydowana większość diecezji w Polsce ograniczyła lub zawiesiła wizyty duszpasterskie, tzw. kolędy. To efekt trwającej czwartej fali koronawirusa i ryzyka transmisji wirusa pomiędzy wiernymi. Brak kolędy w zwyczajny sposób, nie jest jednak przyczyną, żeby nie zaprosić duchownego na świąteczno - noworoczne spotkanie. Niemniej jednak duchowny powinien być zaszczepiony i okazywać paszport covidowy.

Tradycyjnej kolędy nie będzie w żadnej podkarpackiej diecezji. Wszędzie jednak istnieje ewentualność zaproszenia księdza do swojego domu.
Na wymóg zaszczepienia i okazywania paszportu covidowego decyduje się coraz więcej diecezji w kraju. 

Po kolędzie tylko zaszczepieni duchowni

Jedną z pierwszych diecezji w Polsce, gdzie nakazano kolędowanie za okazaniem paszportu covidowego, jest Diecezja Elbląska. 

- W życiu społeczeństwa wiąże się to z rozmaitymi prawnymi ograniczeniami. Księża odbywają spotkania kolędowe na wyraźne uprzednie zaproszenie – informuje biskup Jacek Jezierski, ordynariusz tej diecezji.

Hierarcha zaleca także, żeby odwiedzający parafian ksiądz zachowywał obowiązujące przepisy sanitarne, czyli dystans, dezynfekcja, maseczka. Wizyta powinna trwać maksymalnie 15 minut.

-Przyjmujący księdza posiadają prawo upewnić się, czy ich duszpasterz jest zaszczepiony. Dlatego ksiądz powinien posiadać ze sobą paszport covidowy

- informuje biskup elbląski.

Wierni mogą odmówić wizyty kolędowej w przypadku niezaszczepienia księdza.

W Diecezji Rzeszowskiej o szczepieniach cisza...

Diecezja Rzeszowska zamiast tradycyjnej kolędy, zaleca msze święte dla poszczególnych rejonów (dzielnic) w parafiach.

- Można wzorem poprzedniego roku zorganizować w kościele spotkanie kolędowe dla poszczególnych części parafii (osiedla, ulicy, przysiółka itp.) - czytamy w komunikatach diecezji. 

- W minionym roku księża przychodzili do wiernych, gdy proszono ich o poświęcenie nowego domu lub mieszkania, bądź z powodu ważnej racji duszpasterskiej. Ta możliwość spotkania okazała się potrzebna, gdyż były takie rodziny, które nie chciały czekać na pewne rozstrzygnięcia przez cały rok, a z różnych powodów trudno im było przyjść razem do kancelarii parafialnej, aby porozmawiać z księdzem. Podobnie jest w tym roku – gdy ktoś chce, aby ksiądz do niego przyszedł, powinien indywidualnie zaprosić księdza do siebie – wyjaśnia ks. Tomasz Nowak, rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie.

Biskup rzeszowski nie odnosi się do kwestii szczepień duchownych. Nie ma też żadnej informacji, że duchowni, którzy na zaproszenie parafian, odwiedzają ich domy, powinni posiadać certyfikat covidowy. 

Cisza panuje także w kwestii "wyszczepialności" duchownych. Szacuje się, że co 10 ksiądz na Podkarpaciu jest w pełni zaszczepiony. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy