reklama

Z Podkarpacia na mundial. Od króla strzelców po "Jędzę". Ci piłkarze zapisali się na kartach historii polskiej piłki nożnej [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Sport Już za kilka dni startują Mistrzostwa Świata 2022 w Katarze. Czas na piłkarskie święto. W czwartek selekcjoner piłkarskiej kadry narodowej, Czesław Michniewicz, przedstawił nazwiska 26 zawodników, którzy pojadą na mundial. Było kilka znaków zapytania i parę trudnych decyzji, a na koniec pojawiła się jeszcze paskudna kontuzja Bartłomieja Drągowskiego. Sprawdzamy, ilu piłkarzy grających w podkarpackich klubach lub pochodzących z naszego regionu grało już na najważniejszej piłkarskiej imprezie.
reklama

Do tej pory na osiem turniejów mistrzostw świata powołania otrzymało 140 polskich piłkarzy, a zagrało 117 zawodników. Najwięcej występów ma na swoim koncie Władysław Żmuda – 21, najwięcej goli strzelił Grzegorz Lato. Legenda Stali Mielec w trzech turniejach mistrzowskich zdobyła 10 bramek. Zresztą to właśnie piłkarze Stali są najskuteczniejsi wśród wszystkich klubów – 11 goli (jedno trafienie dołożył w 1982 roku Włodzimierz Ciołek). Nie jest to żadne zaskoczenie. W końcu w latach 70-tych biało-niebiescy byli siłą w rodzimej ekstraklasie.

Sukcesy Polaków? Dwa razy trzecie miejsce, ale to było bardzo dawno – 1974 oraz 1982 rok. Mundiale w dwudziestym pierwszym wieku to jednak czas rozczarowań. Faza grupowa była maksymalnym osiągnięciem. Czy w 2022 roku Biało-Czerwoni zagrają więcej niż tylko trzy mecze?

- Naszym celem minimum jest zagranie czterech spotkań, czyli wyjście z grupy - przyznaje selekcjoner kadry narodowej Czesław Michniewicz.

Jakie to były dylematy? Robert Gumny czy Michał Karbownik, Krzysztof Piątek czy może Dawid Kownacki. Czy warto brać Artura Jędrzejczyka albo Michała Skórasia? Była również dyskusja o braniu czterech golkiperów. Do tego trzeba dołożyć urazy, które wyeliminowały: Adama Buksę, Jacka Góralskiego, czy też Arkadiusza Recę. W ostatniej chwili z kadry wypadł Bartłomiej Drągowski. Bramkarz Spezii doznał fatalnej kontuzji w meczu ligowym. Jak informuje Sebastian Staszewski z "Interii", ich wyniki są bardziej optymistyczne niż początkowo przypuszczano.

- Ustaliłem, że według wstępnej diagnozy doktora Spezii kostka Bartka Drągowskiego nie jest złamana, a skręcona. Niestety, ale przy okazji najprawdopodobniej zerwane zostały wiązadła - napisał Staszewski. Selekcjoner szybko podjął decyzję, że zastąpi go Kamil Grabara.

TERMINARZ

Polska w ramach przygotowań do mistrzostw świata zmierzy się z Chile w meczu towarzyskim 16 listopada o godzinie 18 w Warszawie. Podczas mundialu Biało-Czerwoni zagrają z Meksykiem (22 listopada, godzina 17, Ad-Dauha), Arabią Saudyjską (26 listopada, godzina 14, Ar-Rajjan) i Argentyną (30 listopada, godzina 20, Ad-Dauha).

Od 20 listopada do 18 grudnia TVP pokaże wszystkie 64 spotkania. Faza grupowa zakończy się 2 grudnia, a dzień później już zostaną rozegrane pierwsze spotkania 1/8 finału.

KTO Z PODKARPACIA?

Szczęśliwa ósemka - tylu piłkarzy z podkarpackich klubów, albo urodzonych w naszym województwie wzięło udział na mistrzostwach świata. Dominuje... mielecka Stal.

To, że Stal Mielec ma najwięcej kadrowiczów nie jest żadnym zaskoczeniem. W końcu od 1974 roku do 1982 roku to właśnie Grzegorz Lato, Henryk Kasperczak, Jan Domarski, Andrzej Szarmach oraz Zygmunt Kulka stanowili o sile kadry narodowej. Lato ma też na swoim koncie najwięcej goli wśród wszystkich kadrowiczów na mistrzostwach świata (10 goli). Czasy współczesne już nie są takie "kolorowe". To pojedyncze występy Artura Jędrzejczyka i Sławomira Peszki. 

Teraz także nasz region będzie miał swoich przedstawicieli. Pierwszy z nich to Mirosław Kalita - wychowanek Wisłoki Dębica. W 1996 przeniósł się do Amiki Wronki, gdzie grał przez trzy lata, zdobywając dwukrotnie Puchar Polski (1998 i 1999). W sezonie 1999/2000 Kalita grał w Śląsku Wrocław, zdobywając z tą drużyną awans do pierwszej ligi. Później w RKS Radomsko - także awans do pierwszej ligi, KSZO Ostrowiec Świętokrzyski i Resovii Rzeszów. W 2003 powrócił do Wisłoki Dębica, gdzie został grającym trenerem. W sezonie 2005/2006 wywalczył z piłkarzami Wisłoki awans do trzeciej ligi. Łącznie na boiskach piłkarskiej ekstraklasy rozegrał 103 mecze i strzelił 5 bramek. Jako trener: Wisloka Dębica, Partyzant Targowiska, Stal Stalowa Wola, Wisłoka, Watra Białka Tatrzańska, kadra U-21 - asystent trenera. Teraz Kalita jest w sztabie selekcjonera Czesława Michniewicza.

Z kolei w kadrze zawodników znalazł się środkowy obrońca Legii Warszawa - Artur Jędrzejczyk. 35-latek pochodzi z Dębicy i jest wychowankiem miejscowego Igloopolu. To tam stawiał swoje pierwsze kroki w seniorskiej piłce. W kadrze narodowej rozegrał 40 spotkań i strzelił 3 gole. Ma już na swoim koncie debiut na mundial - zagrał 90 minut w spotkaniu z Japonią na MŚ w Rosji.

Historyczna lista znajduje się w naszej galerii. Zachęcamy do zakupu najnowszego wydania Tygodnika Korso, a tam VIP-y typują rozstrzygnięcia na mundialu.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama