reklama

Samorządowe pieniądze dla klubów piłkarskich z Fortuna 1. Ligi oraz eWinner 2. Ligi. Jakie wsparcie ma Apklan Resovia i Stal Rzeszów? Kto dostaje miliony od podatników? [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Sport Wszyscy doskonale wiemy, że w sporcie pieniądze "nie grają", ale odgrywają ważną rolę. Bez solidnego budżetu trudno jest utrzymać pewien sportowy poziom, choć w każdym sezonie mamy ekipy, które świetnie sobie radzą mimo braków finansowych. Pieniądze samorządów to ważny składnik budżetów wielu klubów od PKO BP Ekstraklasy po rozgrywki czwartej ligi. My zaglądamy do klubowych kas ekip z Fortuna 1. Ligi oraz eWinner 2. Ligi. Kto mógł liczyć na odpowiednio wysokie wsparcie z urzędów miejskich?
reklama

"Rzeczpospolita" przygotowała ciekawe zestawienie, które prezentuje na jakie wsparcie ze strony samorządów mogły liczyć kluby piłkarskie z Fortuna 1. Ligi oraz eWinner 2. Ligi w 2021 roku. Stąd też obecność tam takich ekip, jak: GKS Bełchatów, Wigry Suwałki, Pogoń Grodzisk Mazowiecki, Widzew Łódź, czy też Korona Kielce.

Wnioski? Uzależnienie piłki nożnej od samorządów jest bardzo duże. Kilkanaście klubów grających wtedy na szczeblu pierwszej i drugiej ligi – Chrobry Głogów, GKS Katowice, GKS Tychy, Korona Kielce, Odra Opole, Podbeskidzie Bielsko-Biała, Puszcza Niepołomice, Sandecja Nowy Sącz, Zagłębie Sosnowiec, Górnik Polkowice, Pogoń Siedlce, Radunia Stężyca, czy Wigry Suwałki – ma status miejskich spółek. Dla ostatniej drużyny to wszystko skończyło się fatalnie, bo Wigry nie przystąpiły do rozgrywek eWinner 2. Ligi. Kłopoty finansowe "wyrzuciły" GKS Bełchatów ze szczebla centralnego, a Górnik Polkowice spadł do drugiej ligi.

Jest także "druga strona medalu", bo na przykład Miedź Legnica i Widzew Łódź są "w ogonie" zestawienia, a dzięki wsparciu prywatnych firm, miały na tyle wysoki budżet, że były w stanie awansować do PKO BP Ekstraklasy.

W 2021 roku nie otrzymały od miasta żadnych pieniędzy takie kluby jak: Hutnik, czy też Garbarnia.

DLA PORÓWNANIA

Sprawdziliśmy, jakie pieniądze od samorządów otrzymały ekipy z trzeciej ligi, grupy 4 w 2021 roku. Na przykład Siarka Tarnobrzeg, która w czerwcu 2022 roku awansowała do drugiej ligi mogła wtedy liczyć na wsparcie w wysokości 725 tysięcy złotych. "Potentatem" była Stal ze Stalowej Woli z kwotą 805 tysięcy złotych. Co ciekawe ŁKS Łagów, który był rewelacją sezonu 2021/2022 otrzymał z kasy gminy 300 tysięcy złotych. Z kolei broniąca się przed spadkiem Wisła Sandomierz miała wsparcie 400 tysięcy złotych.

- W Siarce w ostatnich latach nie było eldorado. Zawsze staramy się zabezpieczyć klubowy budżet i mamy pewne ograniczenia. Mamy okres względnej stabilizacji, a współpraca z samorządem miejskim daje nam bazę do budowy czegoś więcej. To wszystko w połączeniu z pozostałymi sponsorami - mówił na naszych łamach prezes Siarki, Dariusz Dziedzic. Już w drugiej lidze samorządowe wsparcie dla "Siarkowców" wzrosło do miliona złotych, ale to wszystko przez drożyznę i inflację, która sprawia, że funkcjonowanie w eWinner 2. Lidze to ogromne koszty.

W naszej galerii możecie zobaczyć, jakie wsparcie od samorządów mają kluby Fortuny 1. Ligi oraz eWinner 2. Ligi.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama