Reklama

Bieg "Dzieci dla Ochotników Dzikowskich 1920" w Tarnobrzegu. Zobacz fotografie z trasy i odszukaj siebie lub swoich znajomych [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Sport Symboliczny dystans 1920 metrów pokonało ponad 50 osób, w tym spora grupa najmłodszych miłośników ruchu i aktywności fizycznej. W taki sposób przypomniano o tym, co zrobiła grupa mieszkańców Dzikowa i okolic w chwili, kiedy do stolicy Polski zbliżała się armia bolszewicka.

Ponad 50 osób pojawiło się w poniedziałkowe południe przed Zamkiem Dzikowskim w Tarnobrzegu. Na dystansie 1920 metrów rozegrano Bieg "Dzieci dla Ochotników Dzikowskich 1920".

Zebrani w symboliczny sposób uczcili pamięć tych wszystkich, którzy zginęli w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1920. W szczególności lokalnych bohaterów, którzy w chwili największego zagrożenia ojczyzny ruszyli na front. 8 lipca 1920 roku minister spraw wojskowych gen. Kazimierz Sosnkowski specjalnym rozkazem powołał Armię Ochotniczą z generałem Józefem Hallerem na czele. Na społeczny odzew nie trzeba było długo czekać – do września 1920 roku w jej szeregi wstąpiło ponad 100 tysięcy ochotników, a wśród nich był oddział z Dzikowa. Wystawiony własnym sumptem przez przedstawiciela zasłużonego dla Polski rodu, hrabiego Zdzisława Tarnowskiego.

Na apel Tarnowskiego zgłosiło się 59 ochotników, w tym dwóch jego synów, dwudziestoletni Jan Juliusz i siedemnastoletni Artur. 32 nie przekroczyło dwudziestego roku życia, 8 było studentami bądź uczniami, najmłodszy miał lat szesnaście. Ruszyli na szlak bojowy 25 lipca 1920 roku, na początku września byli na froncie. Dzikowscy kawalerzyści brali udział w dalszym pościgu za bolszewikami po bitwie pod Komarowem.

Do udziału w sportowych zmaganiach zaprosiły: Stowarzyszenie Aktywne Podkarpacie oraz Domy Dziecka w Skopaniu. Zobaczcie zdjęcia z biegu alejkami Parku Dzikowskiego.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy