Reklama

242 kilometry pamięci. Bieg Dziewięciu Górników z Zaleszan do Katowic [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano: pon, 13 gru 2021 14:28
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Sport W poniedziałek, 13 grudnia, rozpoczął się Bieg Dziewięciu Górników. Grupa kilkunastu śmiałków w ciągu 3 dni pokona 242 kilometry z Zaleszan do Katowic. Pierwszym przystankiem był Tarnobrzeg.

Po raz pierwszy zdecydowano się w naszym regionie na właśnie taką formę uczczenia pamięci zamordowanych dziewięciu górników w Kopalni Wujek. Całe przedsięwzięcie rozpoczęło się w Zaleszanach (to właśnie była rodzinna gmina Zbigniewa Wilka, który został zastrzelony podczas pacyfikacji strajkujących - dodaje autor). 

Potem biegacze ruszyli w stronę Tarnobrzega. Tam przy Centrum Fizjoterapii złożono wieńce przy tablicy upamiętniającej zamordowanych w Wujku. Pierwszego dnia bieganie zakończy się w miejscowości Chmielnik. Kolejne etapy to Zawada Pilicka (14 grudnia) oraz Katowice (plac przy Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Brynowie - 15 grudnia). 16 grudnia wielki finał całego przedsięwzięcia i możliwość zwiedzania Muzeum Kopalni Wujek, a także udział w oficjalnych obchodach 40. Rocznicy Pacyfikacji Strajku w Kopalni Wujek.

Organizatorem  biegu – pielgrzymki jest rodzina Zbigniewa Wilka, jednego z dziewięciu górników zastrzelonych w Kopalni Wujek 16 grudnia 1981 roku oraz Klub Biegacza Witar w Tarnobrzegu.

Biegacze na ulicach Tarnobrzega:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.