Reklama

Znamy budżet Rzeszowa na 2021 rok! Jakich inwestycji będzie najwięcej?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: RB

Znamy budżet Rzeszowa na 2021 rok! Jakich inwestycji będzie najwięcej? - Zdjęcie główne

Ratusz w Rzeszowie. | foto RB

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Rzeszów Pomimo pandemii władze miasta Rzeszowa przedstawiły rekordowy budżet. W 2021 roku planują wydać aż 1,82 mld zł, czyli o 150 mln zł więcej niż w 2020 roku. Jakie działania pozwalają na ustanowienie takiego wyniku?

- Przede wszystkim przybywa nam mieszkańców. Jest praca więc ludzie zarabiają i płacą podatki. Z drugiej strony dużo inwestujemy. Wszystko idzie zgodnie z planem pomimo panującej pandemii koronawirusa. 

- tłumaczy Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa

Na łączną sumę wydatków składają się dwa czynniki. To wydatki bieżące i majątkowe, których suma wynosi 1,7 mld zł oraz rozchody (z tytułu spłaty krajowych pożyczek, wykupu obligacji oraz spłaty zagranicznych kredytów) w kwocie 46,5 mln zł. Zestawienie dwóch powyższych kwot daje nam liczbe 1,82 mld zł, które miasto planuje wydać w 2021 roku. 

Wydawać by się mogło, że rekordowy budżet wpłynie na zwiększenie środków na inwestycje. Tak niestety nie jest. 

Najwięcej środków ma transport i łączność

Podobnie jak w ubiegłym roku miasto przeznaczyło na inwestycję kwotę 350 mln zł. Około 51 proc. tej kwoty zostanie przeznaczona na transport i łączność (179 mln zł). Najwięcej – bo aż 54,6 mln zł – kosztuje zakup ekologicznego taboru autobusów. Drugą najdroższą inwestycją w tej kategorii będzie budowa Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego, na które zarezerwowano kwotę 18,9 mln zł.

Rozbudowa i budowa dróg publicznych w mieście pochłonie 81,3 mln zł. Najdroższą inwestycją okazała się rozbudowa układu komunikacyjnego ulic: Siemieńskiego, Kochanowskiego, Żółkiewskiego, Batorego, Styki (32,1 mln zł) oraz budowa ścieżek rowerowych na moście Lwowskim, Karpackim i Narutowicza, którą wyceniono na 9,9 mln zł.

Jakie jeszcze inwestycje w tej kategorii czekają na mieszkańców Rzeszowa:

  1. Integracja systemu obszarowego sterowania ruchem drogowym - 12 mln zł,
  2. Budowa drogi łączącej ul. Kopisto z ul. Wierzbową - 6 mln zł,
  3. Rozbudowa ul. Matysowskiej - 6,8 mln zł,
  4. Budowa wielopoziomowego skrzyżowania ul. Lwowskiej, al. Armii Krajowej, al. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego (rondo Pobitno) - 1,2 mln zł,
  5. Przebudowa ulicy Grunwaldzkiej - 4,7 mln zł,
  6. Rozbudowa drogi powiatowej na przedłużeniu ul. Warszawskiej - 260 tys. zł,
  7. Rozbudowa ul. Staroniwskiej - 585 tys. zł. 
 

Sport i oświata

Ratusz w 2021 roku planuje zainwestować kwotę 48 mln zł w obiekty sportowe. Najdroższą inicjatywą jest budowa Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego w Rzeszowie przy ul. Wyspiańskiego 22 za 14,8 mln zł. Z kolei 12,6 mln zł urzędnicy miejscy wydarzą na przebudowę basenu miejskiego przy ul Matuszczaka. Na liście znalazła się także budowa krytego lodowiska oraz kortu tenisowego na osiedlu Staromieście. 

Jeżeli chodzi o oświatę, na którą zarezerwowano 36,3 mln zł, to prawie połowę tej kwoty „pożre” budowa Zespołu Oświatowego na os. Drabinianka (15,1 mln zł). Pozostałe środki zostaną rozdysponowane m.in. na budowę przedszkola na os Budziwój (6,4 mln zł) i przy ul. Iwonickiej (4 mln zł).

Podkreślmy, że prezentowany budżet to jedynie projekt. Jego ostateczny kształt poznamy zapewne na przełomie grudnia i stycznia, po tym jak zostanie on przyjęty przez Rade Miasta Rzeszowa. 

Z pełnym projektem budżetu na 2021 rok możemy zapoznać się klikając w TEN LINK. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE