Reklama

Większe ulgi za kompostowanie. Jaki jest warunek?

Opublikowano:
Autor:

Większe ulgi za kompostowanie. Jaki jest warunek? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rzeszów Zgodnie z decyzją Rady Miasta Rzeszowa z dnia 24 sierpnia 2021 r. w sprawie zwolnienia w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi kompostujących bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowy, od miesiąca września bieżącego roku, obowiązuje nowa wysokość zwolnienia w kwocie 1,40 złotych od osoby. Jest jeden warunek.

Rzeszowscy radni postanowili "wynagrodzić" właścicieli kompostowników. Pod koniec sierpnia zwiększono kwotę ulgi z kwoty 1 złotego na 1,40 złotego. Wzrost nie znaczny, jednakże ma być to wskazówka dla mieszkańców, że opłaca się segregować odpady, także te w przydomowym kompostowniku. Jak zwiększyć ulgę? Wyjaśniamy poniżej.

W związku ze zwiększeniem kwoty zwolnienia za kompostowanie odpadów BIO w przydomowym kompostowniku, właściciele nieruchomości, którzy zadeklarowali w deklaracji kompostowanie w przydomowym kompostowniku, powinni złożyć zmianę deklaracji na nowym formularzu w terminie do 10 października 2021 roku. 

Od 17 września obowiązuje nowy druk dokumentu ZN-1, będący załącznikiem do deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi DO-1.

Poniżej istotne informacje dotyczące wypełnienia deklaracji przez właścicieli nieruchomości, którzy zadeklarowali w deklaracji kompostowanie w przydomowym kompostowniku.

O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ PRZY WYPEŁNIANIU DEKLARACJI

Przy wypełnianiu deklaracji, należy zwrócić uwagę, by wszystkie wymagane rubryki zostały wypełnione.

W dokumencie DO-1

na pierwszej stronie w części B:

 • zaznaczyć kwadrat – zmiana danych w deklaracji,
 • w wierszu o treści: „W przypadku zmiany danych lub korekty deklaracji podać datę powstania zmiany” należy wpisać: 17.09.2021,
 • w wierszu o treści: „W przypadku zmiany danych lub korekty deklaracji podać przyczynę” proponujemy wpisać: „zmiana kwoty zwolnienia”
na drugiej stronie w części D:

 • w pozycji 35 wpisać kwotę wyliczoną w dokumencie ZN-1 w pozycji 39,
 • w pozycji 36 wpisać kwotę wyliczoną w dokumencie ZN-1 w pozycji 41,
 • w pozycji 37 wyliczyć i wpisać kwotę wynikającą z różnicy kwot z pozycji 35 i pozycji 36 dokumentu DO-1
na trzeciej stronie w części F:

 • w pozycji 41 powinien podpisać się czytelnie właściciel nieruchomości, a w przypadku współwłasności – wszyscy współwłaściciele.
W dokumencie ZN-1

na trzeciej stronie w części E.2.:

 • w pozycji 38 należy wpisać liczbę osób zamieszkujących nieruchomość,
 • w pozycji 39 należy wpisać kwotę będącą wynikiem iloczynu danych z pozycji 37 i pozycji 38,
 • w pozycji 41 należy wpisać kwotę będącą iloczynem danych z pozycji 38 i pozycji 40.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy