Reklama

Strajk Kobiet w Rzeszowie: „Jesteśmy skazane na to, żeby rodzić śmierć” [ZDJĘCIA, VIDEO]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Rzeszów Po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw wyroku Trybunały Konstytucyjnego, zakazującego aborcji embriopatologicznej protesty odbyły się w całym kraju. Wczoraj strajkowano w ok. 30 miastach Polski, a wśród nich nie zabrakło Rzeszowa.

Strajk Kobiet w Rzeszowie rozpoczął się kilka minut po godz. 18. Swój sprzeciw wobec nowo przyjętego prawa aborcyjnego przyszło wykrzyczeć ok. 200 osób. Zebrali się przy ul. Hetmańskiej, tuż przy siedzibie Prawa i Sprawiedliwości. Wśród nich były kobiety i mężczyźni w różnym wieku, nie tylko osoby młode, choć ich było najwięcej. 

Na plakatach mogliśmy zobaczyć takie slogany jak: „Jarku, dlaczego nie poleciałeś z bratem”, „Zakaz aborcji dyskryminacją najbiedniejszych”, „STOP eksperymentom na polskich macicach” oraz  „Załatwimy was miłością”.

- Spotykamy się tutaj dlatego, że wczoraj opublikowano orzeczenie pseudo Trybunału. W tym momencie my kobiety jesteśmy skazane na to, żeby rodzić śmierć”.

- mówiła Agnieszka Itner, organizatorka Strajku Kobiet w Rzeszowie i członkini podkarpackich struktur Partii Razem.

„Mają nas w d…e”

Na wydarzeniu pod hasłem „Nie dla piekła kobiet” zjawił się niezmiennie Dariusz Bobak z Obywateli RP, który przejął mikrofon tuż po Agnieszce Itner. Osoby odpowiedzialne za zaostrzenie prawa aborcyjnego nazwał sadystami. 

- Mamy nadzieje, że to będzie ostatnia zima tego rządu. Ludzie twierdzą, że rząd tym próbuje przykryć swoją nieudolność, to że nie potrafi poradzić sobie z problemem szczepień, że gospodarka się sypie. Ale wiecie co, to jest tylko jeden z powodów. Głównym powodem jest to, że pieprzeni sadyści, którzy czerpią satysfakcję ze sprawiania bólu ludziom. 

- podsumowywał rząd Dariusz Bobak. 

W trakcie przemówień Agnieszka Itner nazwała Jarosława Kaczyńskiego, prezesa PiS, "Gargamelem z Żoliborza". Oberwało się także Lewicy, którą na strajku w Rzeszowie reprezentował Wiesław Buż

- Weźcie się do skutecznej roboty, a nie do pozorowanych działań.

- oznajmił reprezentant Obywateli RP. 

Mikrofon oddano także w ręce zgromadzonych osób, z tego prawa skorzystała jedna z uczestniczących w proteście dziewczyn, która bez ogródek mówiła o tym, co sądzi o obecnym rządzie oraz jego stosunku do kobiet. 

- Wiecie gdzie macie dzieci, gdzie macie młodych? W d..ie ich macie. Chcą, aby kobiety rodziły niepełnosprawne dzieci. W sejmie kobiety stały z dziećmi niepełnosprawnymi i czekały aż rządzący się nimi zainteresowali. Wiecie gdzie oni ich mieli? W d…. ich mieli. To jest hańba.

- ostro stwierdziła jedna z uczestniczek protestu. 

Bez kontrmanifestacji i incydentów

Do głosu dopuszczono również mężczyznę, który sam siebie przedstawił jako “przedsiębiorca z turystycznego regionu Polski”

- Rząd odcina nam środki do życia, ale pozostawia otwarte kościoły. Tam działa woda święcona? 

– pytał złośliwie przedsiębiorca. 

Protest trwał do godziny 19. Policja zabezpieczała wydarzenie i nie starała się w żaden sposób zaburzać jego przebiegu. Nie było także kontrmanifestacji. Kolejnych strajków nie zapowiedziano. Od organizatorów usłyszeliśmy, że wszystko będzie odbywało się „spontanicznie”.

Wydarzenie było przez naszą redakcję relacjonowane online. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy