Reklama

Sesja zbliża się wielkimi krokami. Jaka forma egzaminów czeka na studentów?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiały uczelni

Sesja zbliża się wielkimi krokami. Jaka forma egzaminów czeka na studentów? - Zdjęcie główne

Na zdjęciu znajdują się budynki czterech rzeszowskich uczelni | foto Materiały uczelni

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rzeszów Kalendarz roku akademickiego 2020/21 zaczyna powoli dobiegać do końca semestru zimowego. Dla studentów to czas zaliczeń i wzmożonej nauki, jednak w czasach pandemii sesja i egzaminy końcowe będą się nieco różnić od formy obowiązującej przez wiele lat.

Uczelnie nie czekają na decyzję rządu w sprawie ewentualnego zniesienia obostrzeń i już od jakiegoś czasu przygotowały scenariusz, jaki przyjmą w trakcie zbliżającej się sesji. 

WSPiA i WSIiZ 

Z pewnymi drobnymi różnicami, główne uczelnie na terenie Rzeszowa rozpoczynają egzaminy zgodnie z harmonogramem - czyli w lutym, i tak: Uniwersytet Rzeszowski rozpoczyna sesje 1 lutego, Politechnika Rzeszowska dzień później. 

Nieco inny system został wprowadzony na Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania oraz WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej, gdzie sesja nie jest wyodrębniona terminem i egzaminy odbywają się tuż po zaliczeniu danego przedmiotu. Taki system studiowania nazywamy „EDR-SBS” (Edukator – Step-By-Step) i polega na zbieraniu przez studenta punktów za systematyczne zaliczanie przedmiotów podzielonych na tematy.

- Sesja zimowa nie jest wyodrębniona. Semestr zimowy został przedłużony do końca lutego, a terminy poprawkowe wydłużono do 14 marca. Jeżeli chodzi o zaliczanie przedmiotów, to jeżeli zajęcia na WSIiZ odbywały się normalnie, jak np. fizjoterapia, to sesja odbędzie się na standardowych zasadach. W przypadku kiedy wszystkie zajęcia na danym kierunku były prowadzone zdalnie, to egzaminy zaliczeniowe będą przeprowadzone w takiej samej formie. 

- zaznacza Ksenia Burghardt, rzecznik prasowy WSIiZ. 

- U nas wszystkie egzaminy i zajęcia prowadzone są zdalnie. Mamy to przetrenowane, więc nie będzie z tym najmniejszego problemu. 

- oznajmia Przemysław Pawlak, rzecznik WSPiA. 

Polibuda i uniwerek

Jak wcześniej wspomnieliśmy, w porównaniu do prywatnych uczelni, Politechnika i Uniwersytet Rzeszowski mają "sztywne" terminy egzaminów. W przypadku uczelni zlokalizowanej przy al. Powstańców Warszawy, organizacja zaliczeń i egzaminów w trybie zdalnym została określona już w listopada 2020 r.

- Na Politechnice Rzeszowskiej zaliczenia zajęć oraz egzaminy mogą być prowadzone w trybie zdalnym poza siedzibą Uczelni lub poza jej filią przy użyciu środków komunikacji elektronicznej. O przeprowadzeniu zaliczenia zajęć lub egzaminów w trybie zdalnym decyduje nauczyciel akademicki lub inna osoba przeprowadzająca zaliczenie zajęć lub egzamin w porozumieniu ze studentami.

- informuje Damian Gębarowski, rzecznik prasowy Politechniki Rzeszowskiej. 

Jeżeli chodzi o egzaminy na Uniwersytecie Rzeszowskim, to będą one przeprowadzone na podobnych zasadach, a o ich ostatecznym kształcie mają decydować dziekani i kierownicy danych kierunków. 

- Egzaminy będą przeprowadzane w formie mieszanej, chociaż dla dbałości o ich jakość preferowana jest forma tradycyjna. Niezależnie od tego, dziekan może, w porozumieniu z kierownikiem kierunku, podjąć decyzję o zdalnej formie egzaminu. Priorytetem jest dbałość o zdrowie i bezpieczeństwo pracowników i studentów przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiej jakości kształcenia i realizacji przypisanych do poszczególnych przedmiotów efektów.

- zaznacza dr Maciej Ulita, rzecznik Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Sądząc po przyjętej strategii, nie trudno wywnioskować, że na uczelniach zapanuje dowolność, a każdy z wykładowców będzie mógł wybrać formę egzaminów, która najbardziej odpowiada specyfice danego kierunku. Na horyzoncie pojawia się jednak inne pytanie: czy egzaminy zdalne nie ułatwią studentom możliwości oszustwa?

- W obecnej sytuacji nie ma dobrego wyjścia. Część zajęć musi być realizowana hybrydowo, bo przy obecnych obostrzeniach przeprowadzenie egzaminu ustnego w standardowej formie dla 100 osób trwałoby 14 dni. Oczywiście, że istnieje zagrożenie oszustwa, jednak wierze w pewien system etyczny u studentów i potrzebę rzetelnej oceny jego wiedzy. 

- przyznaje jeden z wykładówców Uniwersytetu Rzeszowskiego. 

rafal.bolanowski@korso.pl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy