Reklama

Setki defibrylatorów pojawią się w Rzeszowie. Wystartowała akcja #dajemyserce [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Rzeszów W czwartek, 29 lipca w Kompleksie OSTOYA w Jasionce miała miejsce inauguracja akcji #dajemyserce. Jej cel oraz główne założenia zaprezentował Konrad Fijołek, Prezydent Miasta Rzeszowa oraz Stanisław Mazur, Prezes Centrum Medycznego MEDYK. W ramach akcji na terenie miasta ma pojawić się ponad 400 nowych defibrylatorów AED. Powstanie również aplikacja na telefon lokalizująca ich położenie. Organizatorzy zapowiedzieli również organizację setek szkoleń z zakresu pierwszej pomocy oraz obsługi miejskich defibrylatorów

Zainaugurowana końcem lipca kampania będzie przeprowadzona pod hasłem „Bezpieczne miasto tworzyMY sami”. Jej głównym celem jest zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców – szczególnie w aspekcie profilaktyki krążeniowo-oddechowej. Zgodnie z szacunkami aktualnie na terenie miasta znajduje się ok. 200 defibrylatorów AED. Według założeń kampanii w przyszłości ma ich być docelowo ponad 600. Dodatkowe urządzenia pojawią się m.in. na przystankach, w autobusach, budynkach użyteczności publicznej czy parkach.

– Jestem przekonany, że powszechny dostęp do AED oraz ich odpowiednie umiejscowienie i oznakowanie zachęcą mieszkańców do korzystania z nich w razie potrzeby, a co za tym idzie – wpłyną na szybkość i skuteczność udzielania pierwszej pomocy. W ramach naszej akcji będziemy m.in. zachęcać do tego, aby tego typu urządzenia coraz częściej pojawiały się w przestrzeni publicznej czy nawet w domach

– mówił Stanisław Mazur, Prezes CM MEDYK.

Prezydent Konrad Fijołek zadeklarował, że Miasto Rzeszów, jako partner akcji, będzie intensywnie zaangażowane w jej realizację na poziomie organizacyjnym. Podkreślił także, że projekty związane z bezpieczeństwem rzeszowian są jednymi z priorytetowych dla miasta.

Organizatorzy zapowiedzieli również szereg szkoleń z zakresu pierwszej pomocy oraz obsługi przenośnych defibrylatorów. Miasto Rzeszów ma już 667 lat i właśnie tyle zajęć instruktażowych odbędzie się na jego terenie. Przedstawicieli Centrum Medycznego MEDYK dzielących się swoją wiedzą będzie można spotkać w urzędach, instytucjach, firmach, szkołach, uczelniach i w plenerze, a także na szkoleniach organizowanych podczas wydarzeń związanych z akcją.

Akcja #dajemyserce ma się też skupić na profilaktyce prozdrowotnej mieszkańców Rzeszowa i całego Podkarpacia. Jednym z nich będzie program Profilaktyka 40 PLUS, w ramach którego będzie można skorzystać z pakietu badań diagnostycznych. Realizowany jest już projekt Zdrowy i świadomy senior w mieście, zakładający informatyzację medyczną seniorów czyli oswojenie ich z tymi rozwiązaniami technologicznymi, które mają na celu usprawnienie kontaktu z placówkami medycznymi czy ułatwienia wykonywania badań. Do tej pory przeszkolonych zostało 4500 osób w wieku 55+.

W trakcie wydarzenia Hanna Wojciechowska, prezes firmy Schiller zaprezentowała czym są defibrylatory AED, jak działają, dlaczego są tak skuteczne i kto może ich używać. Przez cały czas trwania spotkania, każdy mógł samodzielnie użyć AED dzięki specjalnym treningowym urządzeniom. Agnieszka Gocek, ratownik medyczny i kierownik działu promocji CM MEDYK przedstawiła wstępny projekt aplikacji wspierającej założenia akcji. Znajdująca się w niej mapa AED będzie miała za zadanie ułatwić w razie potrzeby, zlokalizowanie najbliższego urządzenia. Z poziomu aplikacji będzie również dostępna opcja dodania lokalizacji defibrylatora, który nie znajduje się jeszcze w systemie, a także część edukacyjna, z której będzie się można dowiedzieć m. in. jak korzystać z takiego urządzenia. Aplikacja ma też informować o wydarzeniach prozdrowotnych oraz dostępnych programach profilaktycznych dostosowanych do wieku i płci.

Uczestnicy wydarzenia mieli także okazję wysłuchać prelekcji profesora Janusza Andresa, Prezesa Polskiej Rady Resuscytacji oraz Joanny Dobrzańskiej, koordynatora ds. szczepień CM MEDYK nt. bezpieczeństwa w mieście, w pracy oraz podczas imprez masowych w kontekście profilaktyki krążeniowo-oddechowej i trwającej pandemii.

Akcja stanowi kontynuację kampanii o tej samej nazwie zrealizowanej w zeszłym roku, a jej zwieńczeniem będzie XXI edycja Dnia Serca, która w tym roku po raz pierwszy odbędzie się na rzeszowskich bulwarach. Organizatorem akcji #dajemyserce jest Centrum Medyczne MEDYK, a Partnerami: Urząd Miasta Rzeszów, Fundacja Medyk dla Zdrowia, Stowarzyszenie Podkarpacki Klaster Zdrowia i Profilaktyki, Polska Rada Resuscytacji, Schiller, Urban Lab Rzeszów.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy