Reklama

Oszukali Skarb Państwa na 15 milionów złotych. Sąd Okręgowy w Rzeszowie wydał wyrok w ich sprawie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Oszukali Skarb Państwa na 15 milionów złotych. Sąd Okręgowy w Rzeszowie wydał wyrok w ich sprawie - Zdjęcie główne

Wyłudzili 15 milionów VAT. Jest wyrok Sądu Okręgowego w Rzeszowie | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rzeszów Blisko 15 milionów złotych stracił Skarb Państwa na sztucznym generowaniu transakcji o dużej wartości, następnie składaniu w różnych urzędach skarbowych w kraju deklaracji VAT-7 o zwrot różnicy podatku naliczonego nad należnym. Dwaj krewni Marcin Dz. i Damian Dz. sądzeni byli w rzeszowskim Sądzie Okręgowym. Ten wydał już wyrok w ich sprawie.

W Wydziale II do spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie prowadzone było śledztwo przeciwko Marcinowi Dz., 33-letniemu mieszkańcowi Krakowa i Damianowi Dz., 34-letniemu mieszkańcowi Lublina. Dwaj bliscy krewni oszukali wcześniej Skarb Państwa na blisko 15 milionów złotych.

Wyłudzali VAT

- Oskarżeni doprowadzili Skarb Państwa do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości w postaci podatku od towarów i usług VAT oraz wprowadzenie do rejestrów podatku VAT, nierzetelnych faktur VAT i poświadczenia nieprawdy w deklaracjach podatkowych składanych w organach skarbowych, po uprzednim wprowadzeniu w błąd pracowników urzędów skarbowych co do rzetelności i prawdziwości wskazanych w tych dokumentach danych

- przekazuje Krzysztof Ciechanowski, z Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie.

Przestępczy proceder polegał na tym, że oskarżeni, powiązani więzami rodzinnymi, zarejestrowali szereg podmiotów na terenie kraju, o różnych formach organizacyjno – prawnych, których celem było pozorowanie prowadzenia działalności gospodarczej pozwalających tym samym na wykorzystanie mechanizmów podatku VAT do celów oszukańczych podjętych wobec Skarbu Państwa.

 Generowana wartość podatku VAT związana była z różnego rodzaju transakcjami sprzedaży mienia ruchomego (pojazdów samochodowych), usług budowlanych, a także usług teleinformatycznych.

Oskarżeni z wyrokami

Za zarzucane Marcinowi Dz. przestępstwa Sąd Okręgowy w Rzeszowie wymierzył mu karę 3 lat pozbawienia wolności. Ponadto sąd orzekł wobec oskarżonego środki karne w postaci:

  • zakazu prowadzenia działalności gospodarczej handlowej, w zakresie usług budowlanych i informatycznych na okres 6 lat,
  • zakazu zajmowania stanowisk w organach spółek kapitałowych na okres 6 lat.
Natomiast Damian Dz. został skazany na karę 2 lat pozbawienia wolności. Ponadto wobec oskarżonego sąd orzekł:

  • zakaz prowadzenia działalności gospodarczej handlowej, w zakresie usług budowlanych i informatycznych na okres 3 lat
  • zakaz zajmowania stanowisk w organach spółek kapitałowych na okres 3 lat
Wyroki, wobec krewnych Dz., są nieprawomocne.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy