Reklama

Konrad Fijołek: Już nie drogi są najważniejsze, a przystosowanie miast do zmian klimatycznych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: materiały organizatorów

Konrad Fijołek: Już nie drogi są najważniejsze, a przystosowanie miast do zmian klimatycznych - Zdjęcie główne

foto materiały organizatorów

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rzeszów We wtorkowej (31 sierpnia) części Campusu Polska Przyszłości, organizowanego przez Rafała Trzaskowskiego wydarzenia skierowanego głównie do ludzi młodych, wziął udział Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. Rozmawiano o klimacie.

"Jak samorządy mogą i powinny odpowiadać na wyzwania klimatyczne?" - pod taką nazwą samorządowcy, przy udziale prezydenta Rzeszowa Konrada Fijołka, próbowali znaleźć odpowiedzi na to pytanie. W debacie wzięli udział także samorządowcy: Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy, Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca, Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy, Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku i Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

- Rzeszów leży na pograniczu pomiędzy pogórzem a terenami nizinnymi. To oznacza, że większość rzek, które wpływają do naszego miasta, ma charakter górski. Wiąże się to z tym, że przy gwałtowności opadów bardzo szybko podnosi się poziom wody. Tworzy się ogromne niebezpieczeństwo w mieście. Co więcej, miasto się urbanizuje, co oznacza, że coraz więcej terenów jest zabetonowanych. One nie przyjmują wody i powodują jej szybki spływ. 

- wskazywał Konrad Fijołek.

- Kiedyś, jak była ładna pogoda, 30 st. C, to się cieszyłem. Dzisiaj, jako gospodarz miasta, się martwię. A im goręcej, tym gorzej. Tym bardziej się obawiam, bo w mieście tworzą się wyspy ciepła, które są niebezpieczne dla mieszkańców.

- dodawał.

Prezydent Rzeszowa apelował do licznie zgromadzonej publiczności ludzi młodych, że to na ich barkach spoczywa teraz przemiana klimatyczna.

- Przyjęło się, że najważniejszym zadaniem samorządów jest budowa drogi i szkoły. Kto wie, czy dziś nie najważniejszym punktem jest stawianie na przystosowywanie naszych miast do zmian klimatycznych.

- mówił prezydent Rzeszowa.

Konrad Fijołek przypomniał, że obietnice składane podczas kampanii wyborczej, są już realizowane. Mowa między innymi o parkach kieszonkowych, które zaczęły już powstawać w Rzeszowie. W planie są wysokie nasadzenia drzew w ciągu ulicy Grunwaldzkiej. 

- Trzeba spojrzeć na to inaczej. To drzewo, które tam posadzimy, po poniesieniu kosztów jest inwestycją w przyszłość.

- uzupełniał Fijołek.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy