Reklama

Kiedy rozbudowa ul. Kwiatkowskiego w Rzeszowie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: RB

Kiedy rozbudowa ul. Kwiatkowskiego w Rzeszowie? - Zdjęcie główne

foto RB

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rzeszów Na pewno nie w tym roku. Tak przynajmniej wynika z wypowiedzi udzielonej przez Macieja Chłodnickiego, rzecznika prezydenta Rzeszowa. Ratusz w pierwszej kolejności zajmie się „przygotowaniem koncepcji rozbudowy”.

W przybliżeniu, ulica Kwiatkowskiego ma ponad 3 km długości i w godzinach szczytu jest jedną z najmocniej zakorkowanych ulic w mieście. Dwupasmowa jezdnia, z rozszerzeniem przy skrzyżowaniu z al. Powstańców Warszawy, nawet w najmniejszym stopniu nie spełnia wymagań kierowców, a biorąc pod uwagę rozrastające się osiedle Budziwój w przyszłych latach może być tylko gorzej.

Plan „B”

Dotychczas miasto zamiast w pierwszej kolejności rozpocząć remonty bliżej centrum miasta, zajęło się przebudową ul. Jana Pawła II i ciężko w tym założeniu doszukiwać się jakiejkolwiek logiki. Jak słyszymy w rzeszowskim magistracie, urzędnicy dostrzegają problem jaki może powstać w przyszłości i planują przebudowę ul. Kwiatkowskiego. Sęk w tym, że inwestycja nie ma obecnie żadnego projektu, planu finansowania, a jej rozbudowa w dużej mierze zależy od własności terenów.  

- Jest obecnie opracowywana koncepcja. Założenia są takie, że najlepiej by było, jakby to były cztery pasy ruchu od al. Powstańców Warszawy aż do ul. Jana Pawła II. 

- tłumaczy Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa. 

Co zatem stoi na przeszkodzie do realizacji tego planu?

- Po to jest robiona ta koncepcja, żeby sprawdzić czy mamy na tyle terenu. Musimy sprawdzić koszty ewentualnego wykupu. Sprawdzimy też czy w ramach realizacji inwestycji musielibyśmy burzyć domy. 

- odpowiada rzecznik. 

Jeżeli pierwszy wariant – mówiąc kolokwialnie – nie wypali, to istnieje plan „b”. 

- Gdyby realizacja pierwotnej koncepcji generowała olbrzymie koszty, to chcemy tak zrobić, żeby droga miała na przemian trzy pasy ruchu. 

- oznajmia Maciej Chłodnicki. 

Koszty realizacji i daty

O przebudowę ul. Kwiatkowskiego pytał władze miasta również wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa - Waldemar Szumny. Na jego interpelacje odpowiedział zastępca prezydenta Marek Ustrobiński, który chciałby, aby inwestycja jeszcze w tym roku znalazła się w budżecie miasta. 

- W 2021 r. czynione będą starania w sprawie ujęcia w budżecie miasta Rzeszowa środków finansowych na opracowanie dokumentacji projektowej rozbudowy ul. Kwiatkowskiego. 

- czytamy w odpowiedzi zastępcy prezydenta. 

W piśmie określono również szacunkowy koszt realizacji inwestycji, według którego dokumentacja projektowa miałaby kosztować maksymalnie 650 000 zł (lata 2021-2022), wykup nieruchomości wiązał by się z wydaniem 7 560 000 zł (rok 2022), zaś sama realizacja zadania wyniesie 20 400 000 zł (lata 2022-2023).

Zatem, kiedy możemy spodziewać się pierwszego przetargu?

- Może uda nam się ogłosić jeszcze w tym roku przetarg na budowę. Jej realizacja odbędzie się najszybciej w 2022 roku. 

- przekonuje Maciej Chłodnicki.  

 

rafal.bolanowski@korso.pl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy