Reklama

Dwa osiedla ze strefy nie zostaną objęte wizyjnym monitoringiem miejsc parkingowych

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: RB

Dwa osiedla ze strefy nie zostaną objęte wizyjnym monitoringiem miejsc parkingowych - Zdjęcie główne

Ratusz w Rzeszowie | foto RB

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rzeszów Realizacją projektu za 14,7 mln zł zajmuje się Asseco Data System. Pod koniec czerwca mieszkańcy Rzeszowa, dzięki dedykowanej aplikacji, będą mogli sprawdzić ilość wolnych miejsc parkingowych w danej strefie płatnego parkowania. Okazuje się, że nie wszystkie osiedla będą włączone do systemu.

Na obszarze objętym strefą płatnego parkowania (dalej: SPP) zostaną rozmieszczone kamery, czujniki, tablice i sieci neuronowe, które będą całodobowo zbierać i analizować dane o parkujących tam samochodach. 

Informacja o wolnych miejscach będzie przesyłana na rozmieszczone na ulicach interaktywne tablice oraz udostępniona mieszkańcom za pomocą aplikacji mobilnej. Docelowo system ma być zintegrowany z aplikacjami umożliwiającymi wniesienie opłaty parkingowej. Inwestycja trwa i aktualnie jest na etapie montażu światłowodu i słupów, na których znajdą się kamery.

- Wszystko będzie gotowe do końca czerwca.

- przekonuje Artur Gernand z biura prasowego Urzędu Miasta w Rzeszowie. 

Co z nowymi osiedlami z SPP?

Okazuje się, że projekt na etapie wdrażania nie przewidywał jakichkolwiek rozszerzeń. Przetarg na realizacje systemu został ogłoszony przed decyzją Rady Miasta Rzeszowa o dodaniu os. Grota Roweckiego i 1000-lecia do strefy płatnego parkowania,  w związku z czym wizyjny monitoring miejsc parkingowych nie będzie tam wprowadzony. 

- Te osiedla nie będą wpięte z prozaicznych przyczyn. Gdy powstawał projekt, nie były w strefie. 

- potwierdza Artur Gernand.

Jednak władze miasta nie wykluczają dodanie osiedli do systemu. 

- System ma możliwość rozbudowy, także nie wykluczone, że osiedla zostaną do niego dodane w późniejszym czasie. 

- dodaje Gernand. 

Po dodaniu do SPP dwóch nowych osiedli, strefa obejmuje łącznie ok. 3300 miejsc parkingowych, jednak wizyjny monitoring obejmie aktualnie około 2200 miejsc. 

Dodajmy, że  na obszarze objętym nowym systemem zostaną zamontowane tablice z dokładną ilością miejsc parkingowych na danej ulicy. Aktualnie na tablicach interaktywnych wyświetlane są komunikaty o treści „Mało”, „Dużo”.

Kwota 14,7 mln zł, które Asseco Data System otrzyma za wykonanie inwestycji została w 85% dofinansowana ze środków unijnych. 

 

rafal.bolanowski@korso.pl 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy