Reklama

Deptak na Jagiellońskiej i nie tylko. Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w Rzeszowie [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Rzeszów Od 16 do 22 września w Rzeszowie trwa Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Na właśnie taki okres wyłączono z użytku część ulicy Jagiellońskiej, przekształcając ją w deptak. Ale to nie wszystko.

Od 16 do 22 września w Rzeszowie trwa Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Prezydent Rzeszowa chce wykorzystać te dni do debaty o ścisłym centrum miasta. Pomysł zamknięcia części ulicy Jagiellońskiej nie wszystkim się jednak podoba. 

-  Spotykamy się w tym miejscu, ponieważ część ul. Jagiellońskiej zamknęliśmy dla ruchu samochodowego i oddaliśmy mieszkańcom jako strefę wypoczynku. Mam nadzieję, że sprowokuje to debatę o tym jak ma wyglądać centrum miasta. Jestem przekonany, że mieszkańcy będą chcieli wypowiedzieć w tej sprawie. Liczymy też na ich propozycję. Przez ten tydzień, będziemy chcieli promować inny styl życia – bez samochodu.

- mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

- Zrezygnowanie z poruszania się samochodem ma jedną nieoczywistą zaletę. Idąc spacerem na nowo poznajemy miasto i spotykamy ludzi. Możemy się zatrzymać, porozmawiać, zobaczyć różne rzeczy, których nie zobaczymy z samochodu.

- mówił prof. Maciej Piekarski z Politechniki Rzeszowskiej.

- Chcesz sobie żyć bez samochodu, panie prezydencie, to sobie żyj. Nie próbuj tylko mówić innym jak mają się poruszać po mieście.

- pisze w mediach społecznościowych, na profilu prezydenta Rzeszowa, Krzysztof Sadowski.

- Władze kolejnego miasta ulegają wpływom aktywizmu miejskiego.Jeśli mieszkańcy nie obudzą się to wkrótce miasta, które znaliśmy do tej pory przejdą do historii. Mamy powolną antysamochodową rewolucję kroczącą.
- krytykuje działania Fijołka, Krzysztof Komorowski.
Przez nadchodzący tydzień w Rzeszowie zaplanowano wiele imprez kulturalnych. Na pierwszy plan wysuwa się festiwal Breakout Days. W sobotę, 18 września, o godzinie 16. odbędzie się coroczna akcja „Gramy dla Nalepy". Gitarzyści przy pomniku artysty na ulicy 3 Maja odegrają wspólnie utwór „Kiedy byłem małym chłopcem".

Z kolei w niedzielę, 19 września, planowana jest impreza Hulaj po Rzeszowie – pokazy rolkowe i wspólny przejazd z Prezydentem i chętnymi osobami na małych kółkach: hulajnogach, rolkach, wrotkach, longboardach, rowerach. Początek godz. 15 na ul. 3-go Maja.

Na zakończenie tygodnia, 22 września za darmo będzie można korzystać z miejskiego transportu publicznego – bez ograniczeń wiekowych i dokumentów. Bezpłatnie można będzie również korzystać z hulajnóg i rowerów z wypożyczalni.

Szczegółowy plan imprez jest dostępny na stronie www.erzeszow.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy