reklama

Chaos w punktach szczepień: „Pacjenci chcieli nam od rana łeb urwać”! [AKTUALIZACJA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Chaos w punktach szczepień: „Pacjenci chcieli nam od rana łeb urwać”! [AKTUALIZACJA] - Zdjęcie główne

Zdjęcie poglądowe | foto Archiwum

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rzeszów Pierwsze sygnały o nieprawidłowościach dochodziły do nas w nocy, tuż po uruchomieniu systemu. Teraz okazuje się, że wiele przychodni nie ma odpowiedniego systemu, zdolnego przyjąć tak dużą ilość zgłoszeń. Okazuje się, że to jedynie wierzchołek góry lodowej.
reklama

16.01:

Otrzymaliśmy kolejne niepokojące sygnały dotyczące rejestracji na szczepienia. W Tarnobrzegu seniorka została "odesłana z kwitkiem" z jednej z przychodni, a pielęgniarka powiedziała, że nie może się tutaj zarejestrować, bo "szczepić będą tylko swoich pacjentów". Wyjaśniamy: nie ma czegoś takiego, każdy może wybrać punkt gdzie chce się zaszczepić.

Kolejne problemy dotyczą infolinii 989. Jak przekazywali nam Czytelnicy, a później zostało to potwierdzone, po próbie wykonania telefonu słychać było informację o "przerwie technicznej" i "trwających pracach serwisowych". Dostępność infolinii została przywrócona po kilkudziesięciu minutach, choć również w ciągu dnia takie problemy się powtarzały.

W Mielcu także odsyłano seniorów z przychodni, mówiąc im, że placówki są zamknięte.

Czekamy na kolejne Państwa sygnały.

15.01:

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk przekazał w piątek przed południem, że zarejestrowało się już 127 796 seniorów powyżej 80. roku życia. Pojawia się jednak coraz więcej sygnałów o problemach przy rejestracji. Postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda sytuacja w stolicy województwa podkarpackiego. 

Przerwa techniczna systemu

Przypomnijmy, że mamy trzy możliwości rejestracji: poprzez e-rejestrację na pacjent.gov.pl, dzwoniąc na infolinię narodowego programu szczepień 989 lub kontaktując się bezpośrednio z wybranym przez siebie punktem szczepień

Pierwsze problemy pojawiały się tuż po uruchomieniu systemu. Pokazywała się informacja o "przerwie technicznej" i "trwających pracach serwisowych". Dostępność formularza została przywrócona po kilkudziesięciu minutach.

O nieprawidłowościach w dostarczaniu wiadomości zwrotnej przez serwis pacjent.gov.pl informował już portal Onet.pl. Chodzi o to, że wiadomości z potwierdzeniem zgłoszenia trafiają często do jednej z pobocznych zakładek, takich jak "spam" czy "oferty". Dzieje się tak np. na skrzynce Gmail.

Rejestracja w rzeszowskich punktach szczepień

Sprawdziliśmy, jak w stolicy województwa podkarpackiego wygląda telefoniczna rejestracja w punktach szczepień. Wiele przychodni wymienionych na liście resortu zdrowia nie odpowiada na telefony. 

Są też dużo gorsze przypadki, jak między innymi przychodnia akademicka, która zgodnie z informacją podaną w systemie, znajduje się na ul. Podkarpackiej. Jej numer kontaktowy (kierunkowy do Tarnowa) jest po prostu nieaktywny. 

Wszystkie placówki, które odebrały od nas telefon, podsumowują sytuację, jaka panuje u nich od rana, jednym słowem – „chaos”.

- Mamy wielkie problemy. Telefony się urywają. Po pierwsze już teraz wiemy, że mamy za mało szczepionek. 30 szczepionek na tydzień, które otrzymamy, zostały przypisane pacjentom po 15 minutach, a rejestracja wciąż trwa. Do tej pory zarejestrowaliśmy jedynie 30 proc. 80. latków przypisanych do naszego oddziału. 

- tłumaczy Jerzy Inglot, manager NZOZ "Bud-Med" w Rzeszowie. 

Konsekwencje przerwy technicznej systemu szczególnie boleśnie odczuli pracownicy Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy przy ul. Hetmańskiej.

- Pacjenci od rana chcieli nam łeb udrzeć. W nocy bez skutku chcieli się zarejestrować przez Internet. System się rozjechał, przez co pacjenci byli lekko nakręceni. 

- zdradza lek. med. Alicja Bożek-Sochacka.

Problemy z rejestracją to jedynie wierzchołek góry lodowej, gdyż poza szczepieniami przychodnie muszą zapewnić innym pacjentom dalsze leczenie. Wiele placówek obawia się także ewentualnego zniszczenia szczepionek i obsługi szczepień w odpowiedniej kolejności. Chcą uniknąć afery medialnej, jaka wybuchła na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. 

Warto podkreślić, że rejestracja umożliwia pacjentom zaplanowanie szczepienia na dany dzień. Jeżeli jednak zabraknie tego dnia szczepionek, to pojawia się problem z kolejnością ewentualnych szczepień w przyszłych dniach. 

- Musimy to tak zaplanować, aby nie zniszczyć szczepionek i odpowiednio zorganizować pracę. 

- dodaje Alicja Bożek-Sochacka.  

Sytuacja, jak widać na powyższych przykładach, jest - lekko mówiąc - napięta. Nie pomaga w tym na pewno zbyt mała ilość szczepionek, jakie będa docierać do poszczególnych punktów szczepień. W skali całego kraju, do końca marca wystarczy szczepionek dla 2,3 mln osób z grupy seniorów liczącej 4,6 mln.

Według nieoficjalnych informacji, szczepionki zostaną dostarczone do rzeszowskich przychodni dopiero w poniedziałek 18 stycznia. Łącznie w całym województwie podkarpackim wyznaczono ok. 400 punktów szczepień. W Rzeszowie znajdziemy ponad 30 takich placówek. Mapa wszystkich punktów w kraju dostępna jest TUTAJ

 

rafal.bolanowski@korso.pl

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama