Reklama

Zegarek dla dziecka z lokalizatorem - jak to działa?

Opublikowano:
Autor:

Zegarek dla dziecka z lokalizatorem - jak to działa? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Jedną z funkcjonalności przypisywanych smartwatchom dla dziecka jest lokalizacja nieletniego przez rodzica lub opiekuna. Taki zegarek dla najmłodszych ma umożliwić wskazanie, gdzie jest dziecko, jeśli tylko bliscy będą się chcieli tego dowiedzieć. Jak to właściwie działa?

Lokalizacja GPS


Podstawowym rozwiązaniem, na jakim się opierają wskazania lokalizatora w zegarku dla dziecka, jest GPS, czyli system geolokalizacji satelitarnej. W praktyce działa to w ten sposób, że w dowolnym momencie rodzic za pośrednictwem aplikacji służącej do obsługi smartwatcha dla dziecka wysyła żądanie lokalizacji. Wówczas nadajnik znajdujący się w zegarku dziecka wysyła sygnał, który odbierany jest przez odbiornik w telefonie rodzica. Pokazuje on na mapie, gdzie w danym momencie znajduje się użytkownik lokalizatora.

Lokalizatory GPS mają to do siebie, że cechuje je wysoka dokładność, o ile nadajnik znajduje się na otwartym terenie, czyli po prostu na dworze. Gdy zegarek nie ma sygnału GPS, na przykład znajduje się w zamkniętym budynku, lokalizacja nie będzie tak precyzyjna. Na otwartym terenie dokładność wskazań lokalizatora np. marki Calmean określana jest w granicach kilku metrów od rzeczywistego położenia dziecka.

Lokalizacja za pośrednictwem sygnału operatora sieci komórkowej i Wi-Fi


Gdy dziecko znajdzie się w budynku, wówczas GPS nie będzie pokazywał dokładnej lokalizacji. Jednak lokalizator w jego zegarku może bazować na innych modułach do lokalizacji – LBS, inaczej GSM, czyli sygnale operatorów sieci komórkowych oraz na sygnale Wi-Fi. Zwiększa to możliwości zlokalizowania dziecka oraz dokładność lokalizacji.

Zegarek z lokalizatorem, który ma wszystkie trzy moduły lokalizacyjne, wewnątrz obiektów architektonicznych automatycznie powinien przełączyć się na lokalizowanie po dwóch pozostałych modułach, czyli Wi-Fi oraz GSM. Pozwalają one na lokalizację z dokładnością do kilkudziesięciu metrów, np. w budynku szkoły, galerii handlowej czy bloku wielorodzinnym, gdzie przebywać może dziecko.

Dla rodzica, który chce dowiedzieć się, gdzie w danej chwili przebywa dziecko, właściwie obsługa aplikacji lokalizacyjnej pozostaje dokładnie taka sama. Oznacza to, że widzi na mapie pozycję pociechy po wysłaniu takiego zapytania. 

Ustanowienie stref bezpiecznych


Inną funkcjonalnością, jaka może być przypisana do zegarka dla dziecka z lokalizatorem, będzie możliwość ustanawiania tak zwanych stref bezpiecznych. W aplikacji rodzica może on określić, gdzie powinno znajdować się dziecko w danych godzinach. Jeśli na przykład pociecha wybierze się na dwór, ale nie zostanie na pobliskim placu zabaw lub na boisku, a pójdzie dalej tam, gdzie potencjalnie jej nie wolno, w aplikacji rodzica pojawi się automatyczny alert o takim wydarzeniu. Strefy bezpieczne w zegarku z lokalizatorem mogą być traktowane jako element kontroli rodzicielskiej, a opierają się one na wskazaniach głównie z modułu GPS. Więcej informacji o działaniu takich rozwiązań dostępnych jest tutaj: https://www.calmean.com/blog/

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE