reklama

Zdzisław Beksiński - Bieszczady ze sztuką

Opublikowano:
Autor:

Zdzisław Beksiński - Bieszczady ze sztuką - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PromowaneBieszczady kojarzą się głównie z nieposkromioną naturą - to właśnie tutaj otwierają się bramy dzikiej przyrody, w której człowiek jest tylko przechodniem. Ale Bieszczady to także przestrzeń pełna kultury - niektóre wybitne dzieła można zobaczyć między innymi w Muzeum Historycznym w Sanoku, gdzie znajduje się Galeria Zdzisława Beksińskiego.

Bieszczady to unikatowy punkt na turystycznej mapie nie tylko Polski, ale i Europy - każdego roku przyciągają swoją magią niezliczone ilości turystów potrzebujących rozłąki z cywilizacją. Wędrówki po Bieszczadach można odbywać bez względu na porę roku - przyroda czaruje swymi zmiennymi barwami, bywa łagodna lub groźna. Raj dla zwierząt może być także rajem dla ludzi, przy czym człowiek musi okazać szacunek dla natury. Bieszczady to przyrodnicza perła Europy znajdująca się pod ochroną. W Bieszczadzkim Parku Narodowym można napotkać na rysie, żbiki, niedźwiedzie, wilki, a także na zagrożonego wyginięciem węża Eskulapa. W Bieszczadach znajduje się wiele atrakcyjnych baz noclegowych, dzięki czemu każdy ma szansę na pobyt krótko lub długoterminowy.

Bieszczadzki Eden dla miłośników sztuki

Trzeba wiedzieć, że Bieszczady to nie tylko bezkresna przyroda - to również przestrzeń pełna sztuki (nie tylko sakralnej, ale i współczesnej). Miejsc do zwiedzania jest wiele - jednym z ciekawszych jest Muzeum Historyczne w Sanoku, w którym można zobaczyć dzieła znanego na całym świecie Zdzisława Beksińskiego. Spotkanie z niezwykłą wyobraźnią tego artysty to niezapomniane przeżycie. Ciekawostką jest, że w Muzeum znajduje obraz, który Zdzisław Beksiński ukończył w dniu, w którym został zamordowany.

Zdzisław Beksiński i jego ukochany Sanok

Artysta urodził się w Sanoku w 1929 roku - jego rodzina mieszkała w tym mieście od wielu pokoleń. Rodzinny dom Beksińskich swym wyglądem przypominał dworek. W latach 70-tych XX wieku dom ten został rozebrany, a Beksiński z rodziną przeprowadził się do Warszawy. Zamieszkał w bloku z wielkiej płyty. Obecnie na miejscu dawnego domu w Sanoku znajduje się Zieleniec Beksińskiego. Jego dzieła reprezentują nurt malarstwa fantastycznego. Obrazom nie nadawał tytułów, gdyż uznawał, że tytuł może narzucać interpretację dzieła. Beksiński zaczynał swoją karierę od kreowania sztuki użytkowej. Był też fotografem i grafikiem (pasjonowały go nowoczesne technologie). Rodzina Beksińskich - z uwagi na liczne nieszczęścia - uznawana była za rodzinę przeklętą.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

logo