Reklama

Skuteczne sposoby na farbującą pościel

Opublikowano:
Autor:

Skuteczne sposoby na farbującą pościel - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Farbująca pościel to duży problem. Spotkał się z nim chyba każdy, kto zwraca na to uwagę i regularnie kupuje nowe komplety pościeli. Jednak dzięki odpowiedniej pielęgnacji i kilku prostym radom możliwe jest uniknięcie lub znaczne ograniczenie farbowania pościeli.

Powody farbowania pościeli

Jak w przypadku bardzo wielu różnych zjawisk związanych z produktami tekstylnymi, także i przy farbującej pościeli przyczyn farbowania może być naprawdę bardzo wiele. Wyeliminowanie powodów wiążę się z pozbyciem się problemu. Dzielą się one na te z winy producenta i te, za które odpowiadamy my jako użytkownicy. Podstawą farbowania jest naturalnie wydostawanie się barwnika z tkaniny, z której to wykonana jest pościel https://posciel.to/posciele i osiadanie jej na prześcieradle, materacu, piżamie, a także innych produktach znajdujących się w pralce podczas prania.

Powody farbowania zawinione przez producenta

Najczęstszym powodem farbowania są po prostu oszczędności w produkcji. Nieodpowiedniej jakości materiały, niskiej trwałości barwniki i uproszczenie do maksimum procesu produkcyjnego powodują to, że nawet niewielka ilość potu podczas snu, nie mówiąc już o kilkunastu litrach wody w czasie prania, powoduje uwolnienie się koloru. Niestety cena sprzedaży nijak ma się do oszczędności w produkcji, dlatego też zdarzają się nawet droższe produkty intensywnie farbujące, lub też najtańsze trzymające kolor we wnętrzu.

Sprawdzamy czy pościel farbuje

Kiedy boimy się wrzucić do pralki, lub też ubrać na nasze ukochane łóżko nowej pościeli w obawie o farbowanie, powinniśmy przeprowadzić krótki tekst. Pierwszy z nich wiąże się także z jednym ze sposobów na farbowanie, a mianowicie możemy do tego celu wykorzystać chusteczki wchłaniające kolory. Można je zakupić w każdym sklepie z chemią domową i wrzucamy je do prania. Zwilżamy taką chusteczkę i kilkukrotnie pocieramy materiał. Kiedy zaczyna się on barwić, mamy pewność problemów z farbowaniem. Ubranie jej w łóżku to pewne ryzyko, a prać powinniśmy ją bez innych ubrań.

Domowe sposoby na farbującą pościel

Kiedy już odkryliśmy, że nasza pościel farbuje, to jeszcze nie powód do wyrzucenia jej. Możemy zaradzić temu problemowi na kilka sposobów. Pozwala to albo całkowicie pozbyć się problemu, albo też zminimalizować go do niemal zerowej uciążliwości.

Sposób 1 - pierzemy poszewki

Pierwszym sposobem, który został już wcześniej wspomniany, jest wypranie kompletu pościeli. Możemy dorzucić do każdego prania chusteczki pochłaniające kolor. Dostępne są również specjalne proszki i płyny do prania dla materiałów farbujących, które pomagają zakonserwować kolor. Takie kilkukrotne wypranie może co prawda pomóc pozbyć się farbowania, jednakże istnieje ryzyko wyblaknięcia pościeli, a kiedy mamy kolorową pościel elementy jaśniejsze mogą przyjąć część barwnika. Jednak warto jest tego spróbować.

Sposób 2 - ocet, woda utleniona i sól

Konserwacja barwników to jedna z właściwości octu, o której to nie każdy wie. Wiele osób uważa nawet, że skuteczność octu jest wyższa niż wspomnianych wcześniej proszków dedykowanych. Pościel przed praniem musimy dokładnie namoczyć w roztworze octu, a następnie wyprać pościel i ocenić efekty. Zalecane proporcje to szklanka octu na około pięć litrów wody. Po dokładnym wymieszaniu roztworu umieszczamy w nim pościel. Aby konserwacja była skuteczna, warto jest pozostawić pościel w roztworze na noc. Odpowiednio długa konserwacja to większa szansa na pozytywne efekty.

Alternatywą jest zastosowanie roztworu soli i wody utlenionej. Zasada namaczania jest dokładnie taka sama, inny jest tylko skład mieszaniny. Na każde pięć litrów wody stosujemy jedną szklankę soli i 100ml wody utlenionej. Działanie jest podobne, możemy zastosować te sposoby zamiennie.

Sposób 3 - odpowiednia pielęgnacja podczas prania

Kiedy najmocniejsze problemy ustąpiły, warto jest dbać o konserwację barwników w czasie prania. Segregowanie prania to bezpieczeństwo innych ubrań. Do każdego prania naszej farbującej pościeli powinniśmy używać chusteczek wyłapujących kolor. Ponadto możemy dodać odrobinę octu lub proszków i płynów do prania dla tkanin farbujących. Dzięki temu farbowanie może ustąpić, a barwniki zostaną lepiej zakonserwowane.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE