Reklama

Podkarpacki Chór Męski śpiewa piosenki lwowskie

Opublikowano: 26 listopada 2020 12:41
Autor: Artykuł partnera

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

promowane Stowarzyszenie Podkarpacki Chór Męski zaprasza do obejrzenia i wysłuchania nagrania 6 piosenek nawiązujących do folkloru lwowskiego. Nagranie będzie finalnym efektem projektu – zadania publicznego pod nazwą „Podkarpacki Chór Męski śpiewa piosenki lwowskie” zleconego i dofinansowanego przez Województwo Podkarpackie w ramach programu Mecenat Kulturalny – II edycja.

Poprzez projekt Stowarzyszenie pragnie zwrócić uwagę młodszego pokolenia na nieznany im folklor lwowski, zaś  osobom już wcześniej znającym tamtejszą kulturę odświeżyć to wspomnienie przy pomocy współczesnej aranżacji na chór męski, kwartet smyczkowy, fortepian, akordeon i klarnet. Piosenki nawiązują do folkloru miejskiego i mogą kojarzyć się z popularnymi niegdyś filmami z udziałem między innymi Szczepcia i Tońcia. Przypomniane w latach 80-tych ubiegłego stulecia produkcje filmowe nawiązujące do folkloru lwowskiego, spotkały się z  entuzjastycznym przyjęciem widowni. Zainteresowanie to jednak z czasem opadło, a na naszą uwagę na pewno zasługują  pieśni, zapisane w gwarze lwowskiej, które opisując życie mieszkańców miasta ukazują jego koloryt, piękno i wielki dorobek kulturalny i społeczny.

Kierownictwo artystyczne nad projektem sprawuje prof. dr hab. Grzegorz Oliwa, znany chórmistrz, prowadzący obok Podkarpackiego Chóru Męskiego również Strzyżowski Chór Kameralny, stale współpracujący z Alicją Majewską i Włodzimierzem Korczem oraz dyrygent Chóru Nauczycielskiego AKORD działającego przy ZNP i SCK w Mielcu.

Nagranie jest już dostępne od dnia 30 listopada 2020 r., na stronach Wojewódzkiego Domu Kultury w RzeszowiePodkarpackiego Chóru Męskiego - na YouTube i w mediach społecznościowych (fanpage Chóru na FB).

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.