reklama

Podejmowanie ważnych decyzji – jak temu sprostać?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Podejmowanie ważnych decyzji – jak temu sprostać? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Ważne decyzje musimy podejmować na co dzień zarówno w domu, jak i w pracy, zwłaszcza jeśli zajmujemy wyższe stanowisko. Mówi się, że niektórym dokonywanie trudnych wyborów przychodzi lekko, niemniej jednak w rzeczywistości mają oni swoje sposoby na to, aby w krótkim czasie móc trafnie ocenić sytuację. Jak sprostać zadaniu, jakim jest podejmowanie ważnych decyzji?
reklama

Doświadczenie życiowe – dlaczego warto z niego czerpać?

Podejmując ważne decyzje, warto czerpać z doświadczenia życiowego – własnego bądź innych osób. Pomóc mogą mądre cytaty, które znajdziemy w książkach. Z drugiej strony często pomocna okazuje się też rozmowa z osobą starszą, która przeżyła już wiele rozterek i dylematów. Oczywiście, nigdy nie znajdziemy dwóch, identycznych sytuacji, jednak warto posiłkować się nimi na zasadzie porównania. Podejmując trudne decyzje, dobrze sięgać do przeszłości, czerpiąc z własnego doświadczenia. Z pewnością niektóre sytuacje sporo nas nauczyły, choć na co dzień o nich nie pamiętamy. 

Lista wad i zalet konkretnych rozwiązań

Pomocna w podejmowaniu decyzji okazuje się lista wad i zalet, jakie mają konkretne rozwiązania. Zasada jest prosta – dzielimy kartkę na pół, a następnie zapisujemy wady oraz zalety danego rozwiązania problemu. Możemy również dawać im punkty, na przykład od 1 do 3. Jeśli dana zaleta jest dla nas istotna, niech otrzyma 3 punkty. Jeżeli z naszego punktu widzenia nie będzie przydatna – niech otrzyma 1 punkt. Teoretycznie rozwiązanie, którego zalety zbiorą najwięcej punktów, wygrywa. Niemniej jednak ostateczną decyzję i tak należy dobrze przemyśleć, nie kierując się wyłącznie liczbami, które w dodatku mają charakter subiektywny. Sporządzenie listy wad i zalet może mieć miejsce jedynie w przypadku, gdy na podjęcie konkretnej decyzji mamy nieco więcej czasu.

Regeneracja umysłu

Osoby na wysokich stanowiskach nigdy nie podejmują decyzji w towarzystwie innych – zwykle potrzebują się wyciszyć i pobyć samemu ze sobą, nawet przez kilka minut. Wszystko po to, aby wyciszyć się i zregenerować umysł. Powszechnie wiadomo, że lepiej myśli się w ciszy, bez obecności zbyt dużej liczby osób. Aby zregenerować umysł, wystarczy wziąć kilka głębokich wdechów, otworzyć okno i pooddychać świeżym powietrzem. Możemy również wykonać kilka prostych ćwiczeń, które rozluźniają mięśnie. Jeśli na podjęcie trudnej decyzji mamy więcej czasu, postawmy na lekką aktywność fizyczną. Dzięki niej dotlenimy organizm i zredukujemy nagromadzone napięcie mięśniowe.

Rozmowa z bliską osobą

Dobrym sposobem na podjęcie ważnej decyzji może być rozmowa z bliską nam osobą. Dlaczego? Ponieważ sytuacja może wyglądać zupełnie inaczej z jej punktu widzenia – oczywiście, jeśli jest to osoba obiektywna, niezwiązana bezpośrednio z tematem. Dobrze jest uzyskać poradę kogoś, kto nas zna, a jednocześnie może spojrzeć na sprawę chłodno, bez nadmiernych emocji. Rozmowa z bliską osobą sprawdza się zwłaszcza wtedy, gdy podejmujemy decyzje o charakterze osobistym, choć w niektórych przypadkach także zawodowym. Ponadto dzieląc się z innymi swoimi wątpliwościami, wiemy, że nie jesteśmy z problemem zupełnie sami. Wsparcie duchowe jest niezwykle istotne, bowiem dodaje energii do działania, pozwalając obiektywnie spojrzeć na problem.

Podejmowanie ważnych decyzji dotyczy każdego z nas

Różnego typu wybory podejmuje na co dzień każdy z nas – jedne z nich nie mają większego wpływu na nasze życie, inne są wręcz kluczowe. Warto mieć na uwadze, że trudne decyzje również będzie musiał, prędzej czy później, podjąć każdy. Wielu osobom wydaje się, że dotyczą one wyłącznie osób na wysokich stanowiskach – przedsiębiorców czy dyrektorów, jednak w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Większość będzie musiała zadecydować, czy wynajmie mieszkanie, czy np. kupi je za pieniądze z kredytu. Niektórzy będą też musieli podjąć decyzję, czy wyjechać za granicę, aby zarabiać lepiej, czy zadowolić się obecną pensją, zostając z rodziną. Jak widać, dylematy i wybory towarzyszą nam tak naprawdę na co dzień i nie są tylko domeną osób na wysokich stanowiskach.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama