reklama

Otulina ograniczy straty ciepła

Opublikowano:
Autor:

Otulina ograniczy straty ciepła - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PromowaneUżywana jako warstwa izolacyjna otulina sprawdza się w instalacjach grzewczych lub sanitarnych. Dzięki dobrze zastosowanym materiałom można ochronić rury przed czynnikami zewnętrznymi oraz ograniczyć, i to mocno, straty ciepła. Dzięki temu obniża się koszty eksploatacji instalacji. Wiele rodzajów izolacji pełni także rolę tłumienia hałasu. Poza tym warto pamiętać, iż dobra izolacja chroni przed zamarzaniem wody w rurach. Wiele materiałów zapobiega także rozwojowi grzybów czy przenikaniu bakterii.

Różne rodzaje otulin

 

Bardzo popularna i często wykorzystywana dla wielu celów jest szara otulina. Oczywiście nie o barwę chodzi, tylko o materiał oraz jego właściwości. W przypadku otulin izolacyjnych istotne są cechy redukujące szumy i straty energii. Ważne też, by wymienione warstwy były odporne na działanie wielu zewnętrznych czynników, w tym wody, związków chemicznych czy materiałów budowlanych. Dzięki temu skutecznie chronione są rury w instalacjach ciepłej i zimnej wody czy kanalizacyjnej.

Podczas wyboru odpowiedniej otuliny konieczne jest sprawdzenie, na jakie czynniki jest odporna, w jakiej maksymalnej temperaturze może pracować oraz do jakiego poziomu jest w stanie ograniczyć hałas z konstrukcji budowli.

Otuliny są wykonywane z rożnych materiałów o rozmaitej charakterystyce oraz właściwościach termoizolacyjnych, akustycznych czy ochronnych. Można więc wybierać spośród otulin polietylenowych, styropianowych, kauczukowych czy poliuretanowych. Za ich pomocą izoluje się rurociągi czy instalacje grzewcze w budynkach użyteczności, komercyjnych czy prywatnych.

 

Jak zamontować izolację?

 

Przy wyborze izolacji - nie ma znaczenia, czy jest to szara otulina, czy inny produkt - ważnych jest kilka kwestii. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na średnicę otuliny i kupić odpowiednią. Typ zależy od wielu czynników – rodzaju i średnicy rur, temperatury środka, który będzie transportowany wewnątrz, czy warunków otoczenia.

W czasie montażu również należy zapamiętać kilka istotnych uwag. Otulina powinna przylegać do rury, w innym wypadku może dojść do skraplania pary, co powoduje korozję. W przypadku zniszczenia rury konieczna będzie wymiana. Warto więc pamiętać o precyzyjnym łączeniu materiałów izolacyjnych ze sobą. Poszczególne fragmenty otuliny powinny być ze sobą połączone na spodzie rury, aby w przypadku ewentualnej nieszczelności płynąca wewnątrz ciecz „uciekła” poza izolację. Otuliny należy też zakładać przy wyłączonej instalacji. Rury powinny być raczej zimne.

 

Sam montaż otulin też jest stosunkowo łatwy. W przypadków jednych konieczne jest użycie kleju, inne posiadają samoprzylepne warstwy, które po jakimś czasie przylegają do rur tak mocno, że możliwa jest już ich prawidłowa praca. Oczywiście za każdym razem konieczne jest stosowanie się do zaleceń producentów, czyli montowania w określonych warunkach. Mowa choćby o wilgotności i temperaturze. Nieodpowiednie warunki mogą powodować, że na przykład warstwa klejąca nie osiąga wystarczającej jakości.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

logo