Reklama

OC – to musisz wiedzieć na temat ubezpieczeń

Opublikowano:
Autor:

OC – to musisz wiedzieć na temat ubezpieczeń - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Ubezpieczenie OC jest najpopularniejszą polisą komunikacyjną w Polsce, a mimo to wielu kierowców nie do końca zna istotę oraz zasady dotyczące tego produktu. W poniższym tekście opisaliśmy dla Ciebie najważniejsze rzeczy związane z ubezpieczeniem OC.

Ubezpieczenie OC nie musi trwać 12 miesięcy


Oczywiście przyjęło się, że polisa odpowiedzialności cywilnej jest zawierana na pełny rok, ale warto wiedzieć, że wcale tanie musi tak być. Otóż ustawodawca przewidział sytuację, w której polisa jest sprzedawana na okres o wiele krótszy niż 12 miesięcy. Żeby jednak możliwe było zawarcie takiej umowy, konieczne jest spełniania kilku wymagań. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o polisie krótkoterminowej OC, wejdź na: https://www.ubezpieczeniaonline.pl/komunikacyjne/a/kiedy-mozna-wykupic-oc-krotkoterminowe/173.html.

OC jest obowiązkowe


Zgodnie z polskim prawem ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego właściciela zarejestrowanego pojazdu mechanicznego. Oznacza to, że jeśli posiadasz samochód osobowy, samochód ciężarowy, motocykl, maszynę rolniczą, przyczepę lub naczepę, musisz zawrzeć umowę na ubezpieczenie OC. Ustawodawca nie przewiduje sytuacji, w której ktoś może jeździć bez ważnej polisy.

Za brak OC grozi dotkliwa kara


Chodzi o grzywnę, której wysokość jest ściśle zależna od poziomu płacy minimalnej oraz okresu, w jakim pojazd pozostawał bez ochrony. Jeśli więc zostałeś złapany w samochodzie osobowym na braku ubezpieczenia, musisz liczyć się z grzywną w wysokości:

    • do 3 dni – 1120zł

    • od 4 do 14 dni – 2800 zł

    • powyżej 14 dni – 5600 zł

Każde OC jest identyczne


To wynika z obowiązkowego charakteru tego typu polisy. Ustawodawca jasno określił zakres gwarantowanej ochrony, jaki musi otrzymać każdy kierowca, który wykupi ubezpieczenie OC. Nie ma więc możliwości, by rozszerzyć funkcjonalność produktu. Ubezpieczyciele obchodzą to jednak poprzez oferowanie dodatkowych pakietów takich jak: assistance lub NNW. Dzięki nim dana oferta może być lepsza od innej.

OC chroni sprawców


Wyobraź sobie sytuację, w której jesteś sprawcą groźnego wypadku. Co gorsza, w zdarzeniu zostały poszkodowane osoby trzecie. Jeśli masz OC, ubezpieczyciel wypłaci w Twoim imieniu należne odszkodowania, a Ty unikniesz finansowych konsekwencji swoich działań. Pamiętaj, że towarzystwo może odmówić pomocy, jeśli udowodni, że do zdarzenia doszło na skutek Twojego celowego działania.

Najlepsze OC znajdziesz w sieci


W Internecie możesz znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC. Wystarczy, że skorzystasz z porównywarek, które na podstawie Twoich danych wybiorą najlepsze oferty i przedstawią Ci je w postaci czytelnej listy. Sprawdź, jak ubezpieczyć samochód sprowadzony z zagranicy: https://www.ubezpieczeniaonline.pl/komunikacyjne/a/jak-ubezpieczyc-samochod-sprowadzony-z-zagranicy/209.html.

Podsumowanie


Ubezpieczenie OC pomimo swojego obowiązkowego charakteru jest bardzo przydatne i może Ci pomóc uratować skórę na drodze. Pamiętaj, że koszty, jakie generuje wypadek, są liczone w tysiącach, a bez polisy to właśnie sprawca jest zobowiązany do ich uiszczenia. Po co więc ryzykować?

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE