Reklama

Masz wąską działkę, musisz wybrać odpowiedni projekt! Jakie projekty domów pasują na wąską działkę?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Masz wąską działkę, musisz wybrać odpowiedni projekt! Jakie projekty domów pasują na wąską działkę? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Wąska działka może okazać się nie lada utrudnieniem dla inwestorów. Jednak taka parcela ma swoje bardzo wymierne plusy. Zazwyczaj bywa o wiele tańsza od regularnych działek budowlanych, co kusi, zwłaszcza budowniczych z ograniczonym budżetem. Jak wybrać odpowiedni projekt domu, by wykorzystać specyficzny układ wąskiej działki? Przyjrzyjmy się kilku rozwiązaniom.

Wąska działka według definicji.

Wąska działka to pojęcie dosyć niejednoznaczne. Dla każdego inwestora sprawa przedstawia się inaczej. Dla jednych wąska jest parcela 20 metrowa, innym musi starczyć 12 m, bo i takie sytuacje się zdarzają. Według prawa budowlanego wąska działka to taka, która nie przekracza 16 m szerokości. 

Dla takich nieruchomości ustawa przewiduje możliwość realizacji inwestycji na zasadach odrębnych. Budynek jednorodzinny może zostać wybudowany bezpośrednio w granicy działki ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych, lub w odległości mniejszej niż 3 m, lecz nie mniejszej niż 1,5 m ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych – w zależności od wydanych warunków zabudowy. Jak widzimy, w przypadku wąskich działek nie obowiązują zasady o budowie domu 4 m od granicy działki dla ściany z oknami i 3 m dla ściany bez okien. Aby wykorzystać odpowiednio warunki działki należy wybrać odpowiedni projekt domu. 


Dom przy Cyprysowej 57 – wizualizacja

Najlepsza opcja – projekty domów z poddaszem użytkowym

Projekty domów na wąską działkę to z reguły projekty domów z poddaszem użytkowym. Można je doskonale dopasować do walorów działki i nie wyglądają przy tym jak autobus zaparkowany w szczerym polu. Na parterze najczęściej lokuje się otwartą strefę dzienną z pokojem dziennym i kuchnią. Jeśli starczy miejsca najlepiej, gdy projekt ma dodatkowy pokój. Jeśli nie – nic straconego! Na poddaszu czeka na mieszkańców komfortowa strefa relaksu i odpoczynku. 3-4, lub więcej pokoi, to odpowiednio dużo miejsca dla wszystkich domowników. Idealne projekty domów na wąską działkę mają obie ściany boczne pełne (bez okien i drzwi). Wtedy jest szansa że zmieścimy się na szczupłą parcele, nawet przy zachowaniu wymaganych ogólnie odległości. Kompletne projekty domów mogą mieć ulokowany od frontu garaż. Takie rozwiązanie jest szczególnie ważne, gdy nasza działka ma spadzisty charter. 


Dom przy Kolorowej – wizualizacja 

Parterowe na wąskiej działce? Nie ma rzeczy niemożliwych!

Z domami parterowymi jest nieco trudniej, gdyż całą przestrzeń użytkową, mieszkalną, organizują na jednym poziomie. Aby zmieścić się na wąskiej działce muszą mieć zatem wydłużony kształt. Wejście znajduje się od czoła, a dach przeważnie dwuspadowy, lub czterospadowy, z kalenicą prostopadłą do drogi. Organizacja przestrzeni w domu powinna być jasna i czytelna. Najlepiej gdyby wybierane przez nas projekty domów miały wyraźny podział na część dzienną i nocną. Można wtedy po jednej stronie domu ulokować salon z kuchnią, czyli część reprezentatywną, a po drugiej nocną z sypialniami i łazienką. Wąski i długi dom powinien dzielić korytarz, z którego bez problemu dostaniemy się w każdy zakątek mieszkania. Projekt domów parterowych na wąską działkę, podobnie jak domy z poddaszem, mogą mieć od frontu ulokowany garaż. Jeśli nie ma takiej możliwości można garaż wybudować w formie wolnostojącej z tyłu domu, zostawiając miejsce na przejazd po jednej ze stron. 


Dom przy Pastelowej 18 D – wizualizacja 

Wąska działka to niekiedy jedna możliwość by wybudować dom w pięknym, widokowym miejscu. Wąskie parcele nie cieszą się taką popularnością, jak te o standardowych rozmiarach. Jest ich więcej, bo właściciele chcąc zarobić więcej dzielą działki na jak najmniejsze jednostki terytorialne. Są przez to tańsze w zakupie. Warto skorzystać z takiej okazji, szczególnie, że bez problemu znajdziemy projekt domu odpowiedni na każdą nawet najmniejszą parcelę. Ciekawe projekty domów na wąska działkę można znaleźć na GALERIADOMOW.PL w sekcji projektów domów na wąską działkę: https://www.galeriadomow.pl/projekty-domow

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE