Leczenie alkoholizmu Rzeszów – kompleksowa terapia uzależnienia alkoholowego

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: linkhouse

Leczenie alkoholizmu Rzeszów – kompleksowa terapia uzależnienia alkoholowego - Zdjęcie główne

foto linkhouse

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Alkoholizm jest skomplikowanym schorzeniem natury psychicznej i fizycznej. Jego skutki wyrządzają krzywdę nie tylko choremu, ale i wszystkim osobom z jego otoczenia. Chociaż alkoholikiem zostaje się na całe życie, możliwe jest podjęcie terapii tej choroby. Niemożliwe jest jednak samodzielne podejmowanie oddziaływań terapeutycznych w domu. Wyjść z nałogu pomoże jedynie kompleksowe leczenie alkoholizmu. W Rzeszowie, Krakowie, Katowicach i innych polskich miastach osoby cierpiące z powodu choroby alkoholowej szybko znajdą odpowiednią placówkę, która specjalizuje się w leczeniu uzależnień.

Terapii można poddać się na każdym etapie nałogu. Nieistotny jest  stopień uzależnienia, długość ciągów alkoholowych czy obecność objawów odstawiennych. Na leczenie alkoholik zgłasza się bowiem do specjalistycznej placówki. Może być to ośrodek leczenia uzależnień, ambulatorium, oddział szpitalny lub inne placówki medyczne. W związku z tym każdy pacjent może czuć się bezpiecznie i komfortowo pod fachową opieką. Dla osiągnięcia najlepszego rezultatu terapeutycznego konieczne jest jednak połączenie kilku metod leczenia alkoholizmu. To tzw. kompleksowa terapia uzależnienia od alkoholu. Gdzie zgłosić się na leczenie alkoholizmu w Rzeszowie?

Od czego zacząć?

Od ryzykownego spożywania alkoholu do uzależnienia od substancji odurzającej dzieli człowieka jedynie niewielki krok. Choroba alkoholowa to złożony problem społeczny XXI wieku. Ciągle zwiększa się statystyczna ilość wypijanych trunków przez mieszkańców określonych regionów Polski. Leczenie choroby alkoholowej możliwe jest w każdej chwili. W każdym stadium alkoholizmu nałogowiec może dobrowolnie zgłosić się na terapię. Czasami zostaje przymusowo wysłany na leczenie alkoholizmu. W Rzeszowie, Krakowie, Katowicach i innych polskich miastach znajdzie placówki oferujące pomoc i wsparcie specjalistów.
Świadome i dobrowolne rozpoczęcie terapii najłatwiejsze jest w przypadku, gdy pacjent ma wsparcie najbliższych sobie osób. Wtedy łatwiej jest mu przyzwyczaić się do nowej rzeczywistości i konkretnych zasad. Niektórzy uzależnieni nie zdają sobie jednak sprawy z powagi własnego problemu i bagatelizują trudności. W ściśle określonych przypadkach można zatem ubiegać się o ubezwłasnowolnienie alkoholika, a więc rozpoczęcie jego przymusowej terapii.

Przymusowe leczenie odwykowe rozpoczyna się na podstawie odpowiedniej decyzji sądu. By móc ją uzyskać, należy złożyć wniosek z udokumentowanymi powodami składania pozwu do sądu. Można to zrobić, jeśli nałogowiec nie jest w stanie samodzielnie o sobie decydować lub stanowi zagrożenie dla siebie i osób z otoczenia, a jego zachowanie ma demoralizujący wpływ na młodocianych.

Leczenie alkoholizmu w Rzeszowie – farmakoterapia

Dobrowolna walka z nałogiem wydaje się jednak być skuteczniejsza niż przymusowe leczenie odwykowe. Jednak leczenie alkoholu w Rzeszowie rozpocząć można na wiele sposobów. W Centrum Medycznym Galmedic każdego pacjenta traktuje się indywidualnie. Wspólnie z nim terapeuta tworzy plan leczenia. Dlatego też obecnie uważa się, że jeśli ubezwłasnowolnienie alkoholika to jedyna droga do rozpoczęcia leczenia, należy mu ją umożliwić. W przypadku wielu pacjentów w pierwszych etapach postępowania terapeutycznego niezwykle przydatna okazuje się farmakoterapia.

Najczęściej wybieranym środkiem farmaceutycznym, wspomagającym leczenie alkoholizmu, jest disulfiram. W postaci jałowych tabletek wszywanych do organizmu alkoholika znany jest jako Esperal. Można go przyjmować również doustnie, jednak należy pamiętać o systematycznym stosowaniu określonych dawek. Ze względu na wyższy stopień komfortu i wygody pacjenci częściej wybierają pierwszy z wymienionych sposobów podawania leku. Zgłaszają się wtedy na zabieg implementacji wszywki alkoholowej. Jest on całkowicie bezbolesny i szybki. Pacjent zostaje znieczulony miejscowo, a chirurg wykonuje niewielkie nacięcie w okolicy mięśnia pośladka. Podpowięziowo umieszcza tam określoną dawkę Esperalu. Zaszywa ranę, wykorzystując tradycyjne lub rozpuszczalne szwy. Blizna po zabiegu jest mało widoczna, a jej lokalizacja zapewnia pełen komfort i dyskrecję.

Awersja

Działanie Esperalu związane jest z mechanizmem wywołania patologicznych zmian w funkcjonowaniu wątroby. Dochodzi do nich jedynie w przypadku, gdy „zaszyty” pacjent sięgnie po alkohol. Do aktywacji disulfiramu wystarczy nawet niewielka ilość substancji odurzającej. Dla trzeźwego alkoholika lek pozostaje całkowicie nieszkodliwy i obojętny. Dzieje się tak, ponieważ to właśnie alkohol powoduje, że w wątrobie wydziela się dehydrogenaza aldehydowa – enzym odpowiedzialny za trawienie alkoholu etylowego. Jeśli go zabraknie (a tak dzieje się pod wpływem Esperalu), w organizmie kumulują się szkodliwe produkty metabolizmu, zwłaszcza aldehyd octowy. Jego nadmierne stężenie powoduje występowanie wzmożonych objawów kaca, które w tym przypadku nazywa się symptomami reakcji disulfiramowej.

Farmakologiczne wspomaganie leczenia alkoholizmu wykorzystuje zatem metody awersyjne. Wywołują one u alkoholika psychiczne obawy i strach przed sięgnięciem po alkohol. Nie boi się on jednak działania samej substancji, ale jej połączenia z lekiem. To wtedy bowiem dojść może do powstania uciążliwych objawów, które doprowadzają do trwałych uszczerbków na zdrowiu. Każdy organizm reaguje inaczej na inną dawkę disulfiramu, dlatego też podczas tego rodzaju terapii należy zachowywać szczególną czujność. Konieczne jest ponadto bezwzględne stosowanie się do wszystkich zaleceń lekarza.

Detoks alkoholowy

Nieodłącznym elementem kompleksowej terapii alkoholizmu jest odtrucie alkoholowe (detoks alkoholowy). Jego celem jest przerwanie ciągu alkoholowego i przywrócenie stanu równowagi organizmowi pacjenta. Ponieważ alkohol, zwłaszcza spożywany długotrwale i w nadmiernych ilościach, powoduje nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządów oraz tkanek, konieczna jest ich regeneracja. Szybkie wypłukanie toksyn i dostarczenie do krwiobiegu niezbędnych substancji odżywczych możliwe jest dzięki zastosowaniu kroplówek witaminowych.

Dożylne wlewy witaminowe wykonywane są podczas detoksu rutynowo. Lekarz zleca odpowiednio skomponowany skład kroplówki na podstawie wyników wykonanych wcześniej badań laboratoryjnych. Mikro- i makroelementy, które dostarczane są do krwiobiegu, niwelują ponadto objawy głodu alkoholowego. W razie konieczności lekarz zleca farmakoterapię jako metodę wspomagającą. Najczęściej podczas detoksu podaje się pacjentom środki uspokajające, przeciwwymiotne czy nasenne.

Leczenie alkoholizmu w Rzeszowie – psychoterapia uzależnień

Dla jak najwyższego stopnia skuteczności leczenia choroby alkoholowej istotne jest, by osoba uzależniona nie wróciła do nałogu. Alkoholik, który zostaje zmuszony do terapii, często tylko czeka na wyjście z ośrodka, by znów sięgnąć po substancję odurzającą, która da mu ukojenie. Jedynym sposobem, by skutecznie przerwać to błędne koło, jest psychoterapia alkoholizmu. Dzięki niej zmienia się całkowicie sposób postrzegania nałogu przez chorego. Dowiaduje się on również, jak walczyć z obniżonym poziomem nastroju, nadmiernym stresem czy innymi dolegliwościami.

Bez przyznania się przed samym sobą i uświadomienia ogromu problemu, jaki pacjent ma z nadmiernym spożywaniem alkoholu, nawet najlepsze metody leczenia nie przyniosą oczekiwanego rezultatu. Dla najwyższego poziomu skuteczności konieczne jest zapoczątkowanie stałej zmiany w psychice pacjenta. To właśnie główny cel psychoterapii. Leczenie alkoholizmu w Rzeszowie odbywa się kompleksowo i profesjonalnie. Dzięki temu psychoterapia jest nieodłącznym jej elementem. Pacjent, który korzysta z usług Centrum Medycznego Galmedic ma możliwość połączenia wszystkich usług w jedno oddziaływanie terapeutyczne. Bogata oferta i dostępność wykwalifikowanej kadry różnych specjalistów w jednej placówce to duży atut, z którego pacjenci często korzystają.

Kompleksowa terapia alkoholizmu

Kompleksowa terapia uzależnienia alkoholowego łączy więc w sobie wiele elementów. Wszywka alkoholowa, detoks i psychoterapia są głównymi jej składowymi. Tylko rozpoczęcie leczenia alkoholizmu jest drogą do wyjścia z nałogu. Nie należy zatem samodzielnie podejmować działań mających na celu detoks czy odtrucie alkoholowe. Domowe sposoby terapii są nie tylko nieskuteczne, ale i niebezpieczne dla zdrowia i życia chorego.
Leczenie alkoholizmu w Rzeszowie pod okiem wykwalifikowanego personelu wymaga czasu, cierpliwości i motywacji. Rzadko jednak zdarza się, by odpowiednio zmotywowany pacjent samodzielnie zgłosił się na terapię. Dlatego też od pierwszego momentu swojego pobytu w specjalistycznej placówce zostaje on poddany fachowej, a jednocześnie troskliwej opiece. Proces leczenia przebiega prawidłowo dzięki współpracy osoby uzależnionej z lekarzami, terapeutami oraz najbliższymi.

Leczenie alkoholizmu w Rzeszowie

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE