Nie tylko spray
Dezodorant najczęściej ma formę aerozolu. Działa łagodniej niż antyperspirant – nie tyle blokuje wydzielanie potu, co maskuje brzydki zapach i ma właściwości antybakteryjne. Dezodoranty są dostępne w przeróżnych zapachach, zwykle też dzieli się je na męskie i damskie. Pachną mniej intensywnie niż perfumy albo woda kolońska, choć ich zapach może się utrzymywać przez wiele godzin, jeśli kosmetyk jest dobrej jakości.
Inna forma dezodorantu to szyft – aplikuje się go bezpośrednio na skórę i zazwyczaj takie kosmetyki mają jeszcze dodatkowe właściwości antyperspiracyjne, czyli redukują wydzielanie potu oraz powstawanie mokrych plam pod pachami. Są jeszcze dezodoranty w kremie, na przykład https://eranatura.pl/pielegnacja-ciala-naturalne-kosmetyki/dezodoranty-naturalne-kosmetyki/, które przyjemnie chłodzą skórę i ją nawilżają.
Czy dezodoranty mogą zaszkodzić?
Najtańsze, drogeryjne dezodoranty mają w składzie sodę albo aluminium, które mogą działać drażniąco na skórę. Lepszej jakości dezodoranty nie mają tych składników, są też wolne od parabenów i silikonów, dzięki czemu nie zapychają porów skóry i pozwalają jej normalnie oddychać – to ważne, ponieważ całkowite przyblokowanie pracy gruczołów łojowych wcale nie jest dobre i może z czasem nasilić problemy z nadmierną potliwością.
W dezodorantach jest dużo składników zapachowych, które mogą wywoływać reakcję uczuleniową oraz podrażnienie skóry, dlatego najlepsze będą kosmetyki na bazie naturalnych olejków eterycznych, dostępne między innymi na https://eranatura.pl/kosmetyki-naturalne-dla-mezczyzn/. Naturalne dezodoranty nie hamują pocenia, ale bardzo skutecznie maskują zapach potu, łagodzą podrażnienia skóry, także te po goleniu, i usuwają bakterie odpowiedzialne za nieświeżą woń ciała.